Danimarka’daki Bir Tarlada Viking Sikkeleri Bulundu

Danimarka’da bir tarlada, Kral Bluetooth döneminde Vikinglerin savaşlar sırasında gömmüş olabilecekleri sikkeler bulundu.

Gümüş sikkeler, Fyrkat Viking kalesinden yaklaşık 8 km uzakta bulundu. C: North Jutland Museum

Bir müze, Danimarka’nın kuzeybatısındaki bir Viking kalesinin yakınında 1.000 yıldan daha eski olduğuna inanılan yaklaşık 300 gümüş sikke bulunduğunu söyledi.

Birbirinden çok uzak olmayan iki yerde noktada ortaya çıkarılan sikkeler, geçen sonbaharda bir mısır tarlasında bir kız tarafından bulundu.

(İlgili: Vikingler Grönland’ı Neden Terk Etti?)

Eserlerin sergileneceği Kuzey Jutland Müzesi’nin müdürü Lars Christian Norbach, “Böyle bir sikke koleksiyonu çok nadir.” diyor.

Gümüş sikkeler, Hobro kasabası yakınlarındaki Fyrkat Viking kalesinden yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulundu. Sikkelerin üzerindeki yazıtlardan, bunların MS 980’lere kadar uzandıklarına inanılıyor.

Arkeologlara göre koleksiyon, Danimarka, Arap ve Cermen sikkelerinin yanı sıra İskoçya veya İrlanda menşeli mücevher parçalarını içeriyor.

Eserler, Danimarka, Arap ve Cermen sikkelerinin yanı sıra İskoçya veya İrlanda’dan gelen takıları içeriyor. C: North Jutland Museum

Norbach, buluntuların Kral Harald Bluetooth tarafından inşa edilen kaleyle aynı döneme ait olduğunu ve Vikinglerin tarihi hakkında önemli bilgiler sunacağını söylüyor.

Vikinglerin savaşlar sırasında gömmüş olabilecekleri eserler ile aynı dönemde yanan kale arasında bir bağlantı olabilir.

Arkeologlar, önümüzdeki sonbaharda hasattan sonra bölgede kazmaya devam edecek ve bu eserlerin eski sahiplerinin mezar yerlerini ve evlerini bulmayı umuyorlar.

Eserler, Temmuz ayından itibaren Aalborg Tarih Müzesi’nde halkın ziyaretine açılacak. Keşfi yapan kız, miktarı kamuya açıklanmayan mali tazminat alacak.


The Guardian. 21 Nisan 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login