Danimarka’da Çok Büyük ve Dairesel Viking Kalesi Keşfedildi

Arkeologlar Kopenhag’ın güneyinde, nadir bir 10. yüzyıl Viking kalesi buldu. Bu tür devasa ve dairesel kaleler, Viking tarihinde büyük bir bilinmeyen olmaya devam ediyor.

10. yüzyılda Viking kralı Harald Bluetooth döneminde inşa edilen Borgring kalesi, havadan lazer teknolojisi kullanılarak keşfedildi. F: Goodchild et al / Antiquity 2017

Borgring Kalesi, yaklaşık 150 metre çapında inanılmaz düzgün bir dairesel şekilde ve Danimarka’da 60 yıldır türünün ilk örneği olarak arkeolojik keşifler arasında önemli bir yer aldı. Bulgular, Antiquity dergisinde yayımlandı.

Kalenin yapısı, ayırt edici bir genel şekli ve iç yapısı olan Trelleborg tipi kalelerden. Tarım alanları, evler ve diğer yapılar kale etrafında titizlikle düzenlendiği görülmektedir. Tam dairesel olan V-şekilli hendekleri, sanki bir pusulanın dört noktası gibi nizami bir şekilde dört adet geçitle bağlanıyor.

(Norveç’teki Bir Dağda 1100 Yıllık Viking Kılıcı Bulundu)

Borgring Kalesi 1970’lerde tereddütlü olarak tespit edildi, ancak Aarhus Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı Søren Michael Sindbæk yaptığı açıklamada, o dönemdeki teknolojinin bunun gerçekten Trelleborg tipi bir kale olup olmadığını doğrulamak için henüz yeterli olmadığını söylüyor.

“Bu sonuçlarımızın en güzel yanı şu ki, 1970’lerde yapılan çok güzel bir harita o günlerde sahip olduğunuz en iyi araştırma yöntemiydi ve bu yapının bir kale olabileceği şüphesi vardı. Fakat bunu kanıtlamak o günler için imkansızdı.”

Kalenin gerçekten var olduğunu teyit edebilmek için çok hassas modern bir teknoloji gerekiyordu. F: Goodchild et al / Antiquity 2017

Şimdi ise, Sindbæk ve arkadaşları, LiDAR (havadan lazer tarama) gibi daha hassas modern teknolojilerle zemin seviyesinde, dairesel planın varlığını gösteren ince farklılıkları ölçebildi.

Tahrip edilmeden önce, Borgring kalesi ahşap ve toprak-çim surlarından yapılmıştı. Kale, çapraz bir şekil oluşturmak için ortada kesişen iki sokağa sahipti. Sokaklar, kale içinde dört büyük ahşap binayı birbirine bağlayan kereste ile döşenmişti.

Bugüne kadar Danimarka’da keşfedilen yaklaşık beş onaylanmış Trelleborg kalesi var. Hepsi Kral Harald Bluetooth döneminde, 975 ve 980 yılları arasındaki şaşırtıcı bir şekilde kısa sürede inşa edildiler. Genellikle 140 ila 250 metre çapında büyük, dairesel yapılardı.

(Vikinglerin Mezar Kıyafetlerinde Neden Allah Yazıyor?)

Sindbæk, “Bu kaleler ilk keşfedildikleri zaman, Viking dönemi hakkında gerçek bir soru işareti ortaya çıkardılar. Vikingler artık yerel küçük kralların iktidar konusunda rekabet edebilecekleri düzeyde bir topluluk olarak algılanıyordu.” diyor.

Bu tip organizasyona sahip olan topluluklar, çoğunlukla daha sonraları Ortaçağ krallığıyla ilişkilendirildi. Kaleler, Viking kültürünün hayatta kalan diğer yönlerinde kolayca bulunmayan şaşırtıcı bir organizasyon ve merkezileşme derecesini temsil ediyordu. Öyleyse, Danimarka’daki bu büyük ve pahalı yapılar 975 yılı boyunca aniden nasıl ortaya çıktı?

Sindbæk, “Bu kaleler krallık konseptinin istisnai bir şekilde ifade edildiği bir dönemle ilgili. Sorumuz, Viking toplumunun tam bir yeniden değerlendirilmesine mi ihtiyacımız var yoksa yalnızca bu belirli dönemden kanıtları mı tekrar gözden geçirmeliyiz?” diyor.

Danimarka’da bilinen diğer beş kale daha var. F: Goodchild et al / Antiquity 2017

Sindbæk, yapıların inşa edildiği çok kısa bir sürede (yalnızca beş yıl) ikinci araştırma planının daha olduğunu ekliyor. Kaleler, muhtemelen Vikinglerin Alman ve Slav topraklarında karşılaştığı güçlü dış düşmanlara sahip olduğu bir dönemde inşa edilmişti.

Sindbæk, “970’li ve 980’li yıllara bakarsak, bu imparatorluğa komşu olan her otoritenin olağanüstü halde olduğu zamandı. Çok büyük bir askeri güç vardı ve bu güç birkaç kuşak kadar bir daha görülmedi.” diyor.

(İngiltere’de Viking Ordusuna Ait Devasa Kamp Ortaya Çıkarıldı)

Alman imparator 980’lerde öldükten sonra Trelleborg kalelerini inşa etme ihtiyacı ortadan kalktı, bu yüzden bu yapılardan daha pahalı yapılar da inşa edilmedi. Gerilim altında yaşanan bu garip özellikleri farketmek gerçekten büyüleyici.

Sindbæk ayrıca “Norveç’te ya da İsveç’te benzeri olmayan kalelerimiz var ve Danimarka’da başka hiçbir büyük kale bulunmadığından bu örnekler çok özeller, çünkü tarihler çok benzersiz bir askeri durumla çakışıyor.” dedi.


IB Times. 8 Ağustos 2017.

Makale: Goodchild, H., Holm, N., & Sindbæk, S. M. (2017). Borgring: the discovery of a Viking Age ring fortress. antiquity, 91(358), 1027-1042.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu. Yine Bilkent Üniversitesi, Arkeoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor. Klasik arkeoloji, müzeoloji ve dijital arkeolojiyle ilgileniyor.

You must be logged in to post a comment Login