Danimarka’nın İlk Kralı Mavi Diş Harald’ın Kalesi Bulundu

Kopenhag’ın güneybatısındaki bir tarlada zar zor seçilebilen bir yükseltinin altında, bir ihtimal Danimarka’nın ilk kralı olan 10. Yüzyıl Viking savaşçısı Harald “Mavidiş” Gormsson tarafından inşa edilmiş bir kale bulundu. 60 yıldır ilk defa ülkede böyle bir kale keşfediliyor.

Arkeologlar 145 metre genişliğindeki dairesel yapıyı ve etrafındaki binalar ile çöp çukurlarını uzaktan algılama yöntemleriyle tespit etti. Kalenin iki kapısı da kazıldı ve bu bölgelerde kalenin saldırıya maruz kaldığını akla getiren yanmış keresteler bulundu. Yanık buluntuların diğer bir nedeni ise kalenin kullanımı bittikten sonra bilinçli olarak yakılmış olması olabilir.

Danimarka’da bilinen ve hepsi Mavi Diş’in MS 981 yılı civarındaki hükümdarlığına tarihlenen dört Viking kalesi daha var. Bu kalelerin hepsi aynı plana sahip. Yeni bulunan kale Danimarka’yı Hristiyanlaştıran ve ulusal bir hükümet kuran kralın egemenliği hakkında yeni bilgiler öğrenme fırsatı sunuyor.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply