İngiltere’de Yarı Kadın Yarı Kuş Bronz Heykelcik Bulundu

İngiltere, Colchester’da, Roma Dönemi seramikleri ile birlikte bronzdan yarı kadın yarı kuş bir heykelcik bulundu. 4 santimetre uzunluğundaki heykelciğin kafası insan, geri kalanı ise dik duran bir kuş şeklinde.

Henüz temizlemesi yapılmayan bu nadide eser, pençeleri ile birlikte dik duran, tüylü ve kanatları açık bir kuşu tasvir ediyor. Kafa kısmında saçları örgülü bir kadın betimlenmiş. Heykelciğin arkasında ise destek olarak görev yapan bir yılan kuyruğu bulunmakta.

Heykelciğin, Roma ve Yunan mitolojisinde Harpy diye geçen, yarı insan yarı kuş bir yaratık olduğu düşünülüyor. Mitolojide Thaumas ve Electra’nın kızları olarak üç harpy bulunuyor; Aello, Ocypete ve Celaeno.

Arkeolog Howard Brooks heykelcik hakkında, “Henüz bu heykelciğin kayıp mı olduğunu, yerinden mi çıkarıldığını, çöpe mi atıldığını ya da mezarda adak olarak mı kullanıldığını bilmiyoruz. Bunun harpy’i temsil eden bir heykelcik olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Hasar görmüş bir kaidenin üzerinde duran heykelciğin, bir mimari parçanın üstünde kullanılmış gibi gözüktüğünü söyleyen Colchester arkeologları, Harpy’lerin antik literatürde ve sanatta sık sık tasvir edildiğini belirtiyorlar.

Harpy’ler, güzel kanatlı kadınlar, tanrıçalar olarak ortaya çıkmasına rağmen zamanla canavar haline geldiler. Zalimleri yeraltı dünyasına taşımak ya da cezalandırılmak için tanrılar tarafından görevlendirildiler. Aynı zamanda yeraltı dünyasından haber taşıdılar.

The Colchester Archaeological Trust

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login