İngiltere’de 2000 Yıllık Sıradışı Mozaik Cam Tabak Bulundu

İngiltere’nin Royston bölgesinde MS. 200 yılına tarihlenen, Roma dönemine ait çok sayıda tarihi eser ortaya çıkarıldı. Arkeologlar bulunan parçaların nadir olduğunu ve bu sebeple sıradışı olduğunu belirterek, çıkarılan eserlerin zengin bir kişiye ait olduğunu düşünüyor. O yıllarda, cenaze töreninin bir parçası olarak ölen kişinin eşyalarıyla birlikte gömüldüğü biliniyor.

İngiltere’de Roma Dönemi’ne Ait Sıradışı Mozaik Cam Tabak Bulundu

İlk keşif, geçtiğimiz yılın sonlarında, bölgede kullanılan bir metal detektör aracılığıyla yapılmış ve bir sürahi bulunmuştu. Yakın zamanda da bir adet bronz tabak ve 2 adet sürahi daha çıkarıldı. Kuzey Hertfordshire İlçe Konseyi’nde, arkeolog olarak görev yapan Keith Fitzparick-Matthews, çıkarılan parçaların, kazıyı daha da ileriye götürmek için bir pekiştireç olduğunu söyledi.

Çıkarılan eserler sürahi ile sınırlı değil. Devam eden kazılarda demir lamba, duvara monte edilebilen bir raf, bronz köşe bantları bulunan bir kutu, kabara, ikisi kırılmış fakat diğerleri sağlam olan ve çürümüş bir ahşap kutunun üstünde duran mozaik cam tabaklar ve cam şişeler de bulundu. Bulunan cam şişelerden büyük olanı altıgen şeklinde olup içinde yakılmış kemik ve bir adet de yıpranmış gümüş sikke de var. Sikkenin MS. 174-175 yıllarına tarihlendiği düşünülüyor. Altıgen olan cam şişenin yanında da daha nadir bulunan sekizgen bir şişe daha bulundu. Arkeologlar, bulunan mozaik kapların Mısır’ın, İskenderiye şehrinde yapıldığını düşünüyor.

Konuyla ilgili olarak Keith Fitzparick, “1800 yıl öncesine ait parçalardaki işçiliğe hayran kalmamak elde değil. Metal detektörlerle, İlçe Konseyi arkeologlarıyla çalışarak, geçmişi daha çözümleyebileceğimizi ve Roma’nın günlük yaşamını daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.
Kuzey Hertfordshire Müze Hizmetleri görevlileri, bulunan eserlerin satın alınabilmesi için para toplanılacağını ve böylece gelecek yıl açılacak olan müzede sergilenebileceğini söyledi.

north-herts.gov.uk

You must be logged in to post a comment Login