Leicester’da Bulunan Roma Mozaikleri Ziyarete Açıldı

İngiltere, Leicester’da bulunan ve gösterişli mozaiklerle kaplanmış Antik Roma yolu ziyarete açıldı.

Evlerin içinde bulunan mozaiklerden biri F: Leicester Üniversitesi

İngiltere Leicester’da mozaiklerle kaplı evlerin bulunduğu bir Roma caddesinde, Eylül ayında başlayan kazılar ile birlikte bazı yapı temelleri, çanak çömlek buluntuları ve bir takım silahlar ortaya çıkarılmıştı.

Eski bir fabrika alanında yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan etkileyici mozaiklerin şehir tarihinde ortaya çıkarılan en etkileyici eserlerden biri olduğu belirtiliyor.

Ortaya çıkarılan yapılar içerisinde bulunan mozaiklerin oldukça kaliteli bir işçilikle hazırlandığı anlaşılmakta. Ayrıntılı desenler içeren mozaiklerin oldukça geniş ve sağlam bir şekilde bulunması ise oldukça önemli.

Kazı sırasında bulunan detaylı mozaik işçiliğine bir örnek. F: Leicester Üniversitesi

Kazıda boncuk, saç pimleri, oyun parçaları, broşlar gibi küçük buluntuların yanı sıra, aslanların önüne atılan kurbanları gösteren bir sahnenin işlendiği bakır alışımlı döküm bir bıçak da ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar ortaya çıkarılan evlerin olasılıkla kentin hamamı yakınlarında oturan zengin Romalılara ait olduğunu ve şehrin merkezinin ise bugünkü şehrin merkez noktalarından olan Jubilee meydanı altında olabileceğini belirtmekteler.

Modern binaların arasında kalmış olmasına rağmen ziyaretçilerin etkileyici mozaikleri görebilmesi için uygun ortam sağlanmış.

Güney Fransa’da Göz Kamaştırıcı Mozaikler Bulundu

Filistin’deki Doğuş Kilisesi’nde Mozaikler Tekrar Gün Yüzüne Çıktı

İsrail’de Nuh Tufanını Betimleyen Mozaikler Bulundu


BBC. 6 Mayıs 2017.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login