Roma Mozaiklerinde Kem Gözlere Karşı Tasvirler

Madrid III. Carlos Üniversitesi’nde yapılan ve Roma döneminden kalan mozaiklerdeki ritüel ve büyü tasvirlerini konu alan bir araştırma, bu mozaiklerin amaçlarından birinin, kötü şans ve nazar gibi kıskançlık emarelerini def etmeye yönelik olduğunu ortaya koydu.

romalıların mozaiklerinde kıskançlıklara karşı betimlemeler yapılmış

Madrid III. Carlos Üniversitesi’nde Eski Çağ profesörü olan Luz Neira, Romalıların dinsel inanışları hakkında bilgi veren birçok tarihsel ve arkeolojik kaynağın mevcut olduğunu, yaptıkları bu araştırmanın ise Romalıların inanışlarının mozaiklere ne şekilde yansıdığını görme amacı taşıdığını söyledi. Araştırmayı yürüten ekip de, mozaiklerin sadece sanat eseri olmadığını, aynı zamanda tarih araştırmaları için birinci el kaynak teşkil ettiğini belirtti.

Kötülüğü def etme amacıyla hazırlanan bu mozaiklerden birinde, bir mızrakla delinmiş ve etrafı hayvanlarla sarılmış bir göz resmedilmiştir. Kefalonya’da bulunan bir diğer mozaikte de imrenerek bakmakta olduğu evin yarattığı ters etki nedeniyle kıvranan ve boğulmak üzere olan bir insan vardır. Aynı şekilde, cinsel organları belirgin durumdaki mitolojik karakterleri veya kötülüğü uzaklaştırması amaçlanan diğer sahneleri içeren mozaikler de evlerin duvarlarına yerleştirilirdi.

romalıların mozaiklerinde kıskançlıklara karşı betimlemeler yapılmış

İlgi çekici bir diğer nokta da, sözkonusu eserlerin belirli bir döneme ait olmaması ve tüm Roma İmparatorluğu tarihi boyunca örneklerinin görülmüş olmasıdır. Çünkü bu durum, Prof. Neira’ya göre, pagan inanışlar döneminin belirli adetlerinin uzun yıllar boyunca hayatta kaldığını göstermektedir.

uc3m.es

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login