Aktivist Grup İngiltere’deki Tarihi Çizimleri Batman’e Çevirme Planını İptal Etti

İngiltere’de tartışmalı aktivist grup “New Fathers 4 Justice”, İngiltere’deki iki tarihi kültürel miras alanındaki dev yer çizimlerini, dev Batman’lere çevirme kampanyasını ertelediğini açıkladı.

New Fathers 4 Justice (Yeni “Adalet İsteyen Babalar”) grubu, İngiltere’de boşanan babaların, çocuklarını görme hakkı için eylemler yapan bir grup. Grubun özelliği, süper kahraman kostümleri giymeleri.

Grubun Batman yapmayı düşündüğü çizimler, solda görünen Dorset’teki Cerne Abbas Devi, ve sağdaki Sussex’teki Long Man of Wilmington (Wilmington Uzun Adamı) idi. Grup üyeleri, Uzun Adam’ı koruma altına alan Sussex Arkeoloji Topluluğu’nun protestolarına rağmen, eserleri bir pelerin ve Batman maskesiyle kaplamayı düşünüyordu.

Sussex Arkeoloji Topluluğu sözcüsü Western Daily Press’e yaptığı açıklamada “Long Man (Uzun Adam), küçük erozyonların bile uzun dönemli zararlara neden olduğu hassas bir bölgede yer alan, kültürel mirasımızın çok narin ve eşsiz bir parçası”  dedi.

İngiltere’nin en bilinen dev yer çizimlerinden biri olan Cerne Abbas Devi, daha önce de benzer olaylara sahne olmuştu. Ağustos 2007’de, Dorset Echo’nun haberine göre Purple Phantom (Mor Hayalet) olduğunu iddia eden bir adam, dev adamın cinsel organını mora boyamıştı. Wilmington’ın Uzun Adamı da, 2010’da üstüne dev bir cinsel organ çizildiğinde benzer bir kültürel miras vandalizmiyle karşılaştı.

İki yer çiziminin kaynağı ve yapılış tarihi hala tartışılsa da, büyük ihtimalle MS 17. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor. Bu yer çizimleri yerel kültürün ve folklorun önemli bir parçası haline gelmiş.

New Fathers 4 Justice grubu, Wilmington Uzun Adamı’nın restorasyonuna yardımcı olan bir izci grubuna mensup genç bir izciden gelen rica üzerine kampanyayı iptal ettiklerini söyledi. Grup açıklamasında “Geçen hafta Hellingly Scout izci grubundan bir genç adamdan bir rica aldık. Genç adam, annesi ve babası boşanırken, izci grubunun onu dinlediğini ve izcilere mensup olmanın ona nasıl yardım ettiğini anlatmıştı. Ricası onun için önemli olan Uzun Adam’a zarar vermememiz yönündeydi” dedi.

Heritage Daily

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login