Batman’da Komk Manastırı Restorasyonu İçin İlk Adım Atıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bulunan yaklaşık 1500 yıllık tarihi olan Komk Manastırı’na yapılan incelemeler sonucu hazırlanan ön rapor Bakanlığa sunuldu. Rapor sonuçlandıktan sonra manastırda restorasyon öncesi güçlendirme çalışmaları yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Havari Petrus Komk Manastırı’nı, 2008-2009 yılında tarihi eser olarak tescilledi. Kral Tavit’in yaptığına inanılan ve 2 katı zemin altında  olmak üzere toplam 3 kat olan tarihi yapı için Bakanlıktan restorasyon çalışması talep edildi. Bakanlıkça görevlendirilen mimar, mühendis ve arkeologlar, manastıra gelerek incelemelerde bulundu. Manastır içi ve çevresinde belgeleme yapan heyet, hazırladığı ön raporu Bakanlığa yolladı.

Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul Ermenileri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültürel Derneği Başkanı Aziz Dağcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Komk Manastırı’nda yapılan tahribatlar için buraya uzman bir ekip görevlendirdiğini, raporlanmasından sonra manastırdaki restorasyon çalışmalarının başlayabileceğini söyledi.

Dağcı, kilisenin Batman için önemi düşünülmeden defineciler tarafından tahrip edildiğini vurgulayarak kilisenin tarihi ve manevi değerinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login