Sümela Manastırı Ziyarete Açılıyor

Trabzon’un Maçka ilçesinde, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılıyor.

Sümela Manastırı

Maçka ilçesinde Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı’nda, 22 Eylül 2015’te başlatılan restorasyon çalışmaları bitti. Sümela Manastırı’nın 1 yıl süre ile geçici olarak ziyarete kapatılacağı belirtilmişti. Ancak restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının yapıldığı manastır, yaklaşık 4 yıldır ziyarete kapalı kaldı. Ayrıca önümüzdeki günlerde manastırın sadece bir kısmı ziyarete açılacak.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sümela Manastırı’nın restorasyonu ve çevre düzenlemesi kapsamında patika yollarda duvar ve derz yapımı, döşemeler ve merdivenlerin ahşap kaplanması, mutfak, ayazma, papaz odası ve keşiş odalarını kapsayan bölümlerde askıya alma ve restorasyon çalışmaları tamamlandı.

(Sümela Manastırı’nda Çile Odaları Bulundu)

Sümela Manastırı’nda su kemerleri ve giriş bölümü üzerinde yer alan kayalık yüzeylerdeki taş temizleme, dış avlu ve giriş bölümü yapıları olan tuvalet, bilet gişesi ile yine su kemerlerinin restorasyonları yapıldı. Sümela çevresindeki taş düşme tehlikesine karşı giriş kapısı üzerinde düşme tehlikesi bulunan 1.600 tonluk kaya bloğunun yerine sabitlemesi ve çelik ağla bohçalaması önlemleri alındı.

Sadece ilk kısım açılıyor

4 yıl süren restorasyonun ardından Sümela Manastırı’nın birinci avluya kadarki ilk kısmı 25 Mayıs günü ziyarete açılacak. İkinci etap restorasyon çalışmaları kapsamında kilise ve sınıfların yer aldığı bölüm üzerindeki alanlarda da kaya ıslahı ve temizlenmesi çalışmaları yapılacak. Ardından Manastır içerisindeki kilise, sınıflar ve avlu kısmında restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek. Manastır ve kompleksinde sürdürülen çalışmalar tamamlandıktan sonra bakanlık Sümela’yı UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’nde yerini almasına yönelik işlemleri başlatacak.

Sümela Manastırı

Maçka’da Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında ‘Meryem Ana’ adıyla da biliniyor. Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13. yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor.

Bu yapılar topluluğu oldukça geniş bir alan üzerine yayılıyor. Manastırın girişinde su getirdiği anlaşılan büyük su kemeri yamaca yaslanmış durumda yer alıyor. Çok gözlü olan bu kemerin bugün büyük bir bölümü yıkılmış vaziyette. Avlunun etrafındaki binalar içindeki dolaplar, hücreler, ocaklarda Türk sanatının etkileri de görülür.

88 yıl aranın ardından, manastırda 2010 yılında ise binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login