Fransa’da Kayıp Antik Roma Kenti’nin Mozaikleri Bulundu

Fransa’da binlerce yıl boyunca saklı kalan kayıp Antik Roma kenti Ucetia’ya ait mozaik tabanlar keşfedildi.

En etkileyici buluntulardan biri, MÖ 1. yüzyılın ikinci yarısına tarihlenen ve bir Roma kamu binası olduğu düşünülen yapıya ait mozaik taban.

Güney Fransa’daki Uzes kasabasında, arkeologların kazana kadar varlığını sadece ipuçlarından bildiği bu antik Roma yerleşiminin kalıntıları hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmak için büyük bir kazı çalışması devam ediyor.

Yakınlardaki Nimes şehri, büyük ölçüde, boğa güreşi olaylarının da dahil olduğu etkinliklerin gerçekleştiği MS 70 yılına ait amfitiyatrosu sayesinde Roma tarihi ile daha çok ünlü. Bir zamanlar Ucetia adı verilen Uzès hakkında ise daha az şey biliniyor.

(Fransa’da 1. Yüzyıldan Kalma Antik Roma Restoranı Bulundu)

Fakat Ucetia’da bir liseye ait yurt inşa edilmesinden önce, arkeologlar şehrin tarihinin parçalarını bir araya getirebilmek adına, 4.000 metrekarelik bir alanı araştırmak için getirildi.

Fransız Ulusal Koruyucu Arkeolojik Araştırma Enstitüsü (INRAP), kazıların şu ana dek çok verimli olduğunu açıkladı.

Daha önce arkeologlar bu antik kenti sadece ipuçlarından biliyordu.

Duvarların ve ortaya çıkarılan yapıların bazıları, günümüz Fransa’sındaki Roma fethinden hemen önceye (o sırada Galyalı olarak adlandırılmaktadır) tarihleniyor.

Ancak, görsel olarak en etkileyici buluntular, zengin renklere, desenlere ve figürlere sahip, iyi korunmuş Roma dönemi mozaik tabanları.

Arkeologlar 250 metrekarelik alanda, halka açık bir bina olduğu öne sürülen sütunlu, sıralı dört oda bulunan büyük bir yapı keşfetti.

Bu büyük odalardan biri, kıvrımlı ve gamalı haçlara benzer geometrik desenli, taç ve köşeli kol şeridi gibi sembollerin yanı sıra baykuş, ördek, kartal ve açık kahverengi gibi hayvanlar içeren karmaşık bir mozaik kaplama içeriyor.

Arkeolog, bu yapının MÖ 1. yüzyıla tarihlendiğini ve MS 1.yüzyıla kadar kullanımda olduğunu düşünüyor.

Alanda bulunan zengin bir Antik Roma evi.

Arkeologlar alandaki başka bir alanda, bir “domus” ya da zengin bir Roma ailesine ait büyük bir ev ortaya çıkardı.

Bu bina 500 metrekareye yayılmış ve erken Roma İmparatorluğu’na (MÖ 1. yüzyıl) tarihleniyor. Bu aile evindeki bir oda, dört köşesinde stilize edilmiş yunusların eşlik ettiği geometrik desenli mozaik tabanlara sahip.

Evde ayrıca bir tür merkezi ısıtma sistemi vardı; Arkeologlar, binanın tabanının altında, odayı ısıtmak için sıcak havanın gönderildiği ve tuğla sütunların desteklediği içi boş bir alan buldular.

Ayrıca birkaç “dolia” ya da dev seramik şarap kapları bulundu. Bu da, burada yaşayanların ev yapımı şarap içmiş olabileceklerine işaret ediyor.

Alandaki kazılar devam ediyor ve INRAP’a göre, arkeologlar yakın zamanda iki yol ve bir kavşak da dahil olmak üzere başka bir antik ve ortaçağ kalıntısı alanı kazmaya başladı.


IFL Science. 16 Ocak 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login