Göbeklitepe Tanıtımı için Led Işıklandırma Tepki Çekti

Almanya’da gerçekleştirilen bir fuarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait stantta, Göbeklitepe tanıtımının led ışıklandırma ile yapılması tepkilere neden oldu.

Düsseldorf Boot Show’da Göbeklitepe temalı tanıtım standı. C: Yusuf Sabri Dişli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın turizmde 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan ettiklerini açıklamasının ardından Göbeklitepe ile ilgili tanıtım çalışmaları başladı.

(Netflix’ten Göbeklitepe’yi Anlatan Fantastik Dizi Geliyor)

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019 yılında ülke içinde ve dışında katılacakları bütün fuarların ana teması olarak Göbeklitepe’yi kullanacaklarını açıkladı.

Söz konusu tanıtımların yapılacağı fuarların ilki ise Düsseldorf Boot Show oldu. Fuardaki tanıtım standında ana tema olarak Göbeklitepe kullanıldı.

Düsseldorf Boot Show’da Göbeklitepe temalı tanıtım standı. C: Yusuf Sabri Dişli

Ancak Göbeklitepe’nin ikonik T biçimli dikilitaş canlandırmalarına yapılan led ışıklandırma büyük tepki topladı.

Verilen tepkilerde yaklaşık 12.000 yıllık dikilitaşların tarihiyle, led ışıklandırmanın örtüşmediği belirtildi.

Göbeklitepe

Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbekli Tepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

(Göbekli Tepe’de Kafatası Kültüne Dair Yeni Kanıtlar Bulundu)

Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbekli Tepe, tüm bu düşünce sistemini değiştirdi.

Göbekli Ttepe’deki T biçimli dikilitaşların en büyüğünün ağırlığı 16 tonu aşıyor. Bu taşları yontmak ve yakındaki taş ocağından taşımak, çok sayıda insan ve hepsini doyuracak miktarda yiyecek gerektiren zorlu bir organizasyon gerektiriyor.

Burada şimdiye kadar yapılan kazılarda bu insanların yerleşik bir hayat sürdüğüne dair bir kanıt bulunamadı. Bu yüzden Göbekli Tepe’nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login