Göbeklitepe’nin 8 Mart’taki Resmi Açılışı Halka Kapalı

Şanlıurfa’daki yaklaşık 12.000 yıllık anıtsal yapı Göbeklitepe, 8 Mart 2019 tarihinde resmen açılıyor. Ancak açılışın olduğu gün ziyarete kapalı olacak.

Göbeklitepe 8 Mart 2019 tarihinde resmen açılıyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Göbeklitepe Ören Yeri’nin resmi açılışı, 8 Mart Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Mart’ta Şanlıurfa’ya planladığı ziyarette Göbeklitepe’yi de ziyaret edeceği belirtildi.

(Göbeklitepe Hakkında Bilinmeyenler: Dr. Lee Clare Röportajı)

Ören yerinin resmi açılışının da o dönemde gerçekleşeceği ifade edilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Bilindiği üzere Göbeklitepe Ören Yeri’nin resmi açılışı Sayın Cumhurbaşkanımızın 100 günlük eylem planı arasında yer almış olup, alanda ziyaretçilerle ilgili düzenlemeler tamamlanmıştır. Bu kapsamda Göbeklitepe Ören Yeri’nin resmi açılışı 8 Mart 2019 tarihinde davetliler ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olup, bu kapsamda Göbeklitepe Ören Yeri’ne 8 Mart 2019 tarihinde ziyaretçi kabul edilemeyeceğinin bilinmesi hususunu ilgililere saygılarımızla arz ederiz.”

(Göbeklitepe’yi Yapanlar Kimdi? Prof. Dr. Mehmet Özdoğan Röportajı)

Göbeklitepe

Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbekli Tepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

(Göbekli Tepe’de Kafatası Kültüne Dair Yeni Kanıtlar Bulundu)

Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbekli Tepe, tüm bu düşünce sistemini değiştirdi.

Göbekli Tepe’deki T biçimli dikilitaşların en büyüğünün ağırlığı 16 tonu aşıyor. Bu taşları yontmak ve yakındaki taş ocağından taşımak, çok sayıda insan ve hepsini doyuracak miktarda yiyecek gerektiren zorlu bir organizasyon gerektiriyor.

Burada şimdiye kadar yapılan kazılarda bu insanların yerleşik bir hayat sürdüğüne dair bir kanıt bulunamadı. Bu yüzden Göbekli Tepe’nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login