Göbeklitepe’ye Giden Yol Asfaltlanıyor

Türkiye’nin, gelecek yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası adayı olan Göbeklitepe’ye giden yolda asfaltlama çalışması başlatıldı.

Şanlıurfa kent merkezine 18 kilometre mesafedeki dünyanın bilinen en eski anıtsal tapınağı Göbeklitepe’nin UNESCO adaylığı için kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin 2018’de düzenlenecek 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda UNESCO adayı olan Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’na ulaşımın sağlandığı yol asfaltlanıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi hazırlıklar kapsamında alana ulaşımın sağlandığı bölgede asfaltlama çalışması başlattı. Arkeolojik alandaki otoparkların da asfaltlanarak ulaşım için daha uygun hale getirilmesi hedefleniyor.

 

Ziyarete kapalı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Göbeklitepe’nin çatı örtüsü ve canlandırma merkezi yapımı nedeniyle 13 Haziran 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyarete kapalı olacağını duyurmuştu. Fakat daha sonra çatı koruma projesi bu tarihlerde bitirilememiş ve ziyarete açılmamıştı. Hala çalışmaların sürdüğü Göbeklitepe’nin ne zaman ziyarete açılacağı herkes tarafından merak konusuydu.

2016 yılından beri ziyarete kapalı olan Göbeklitepe için son olarak geçtiğimiz Mayıs ayında bir açıklama yapılmış ve Göbeklitepe’nin 15 Temmuz 2017 tarihinde açılacağı belirtilmişti. Fakat yeni yapılan açıklamaya göre 2017 yılının Ekim aylarına kadar ziyaret mümkün olamayacak.

Göbeklitepe’nin ziyarete açılış tarihininin tekrar ertelenip ertelenmeyeceği bilinmiyor.

Turizm merkezi olacak

Şanlıurfa’da MÖ. 10.000, yani günümüzden 12.000 yıl öncesine tarihlenen Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem’e ait bir inanç merkezi olan Göbeklitepe, devam eden proje kapsamında korunup turizm merkezi haline getirilecek. Göbeklitepe’nin daha iyi korunabilmesi ve bir turizm merkezi haline gelmesi için sağlanan fonlar, ortaya çıkarılan yapıları koruma amacıyla üzerinin kapatılması ve bunların yanı sıra turizmin yapılara zarar vermemesi için yürüyüş yolları ve çitler inşa edilmesinde kullanılacak.

Şanlıurfa kent merkezine 18 kilometre mesafede, Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan Göbeklitepe, 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı. Kalıcı liste için son hazırlıkların yapıldığı Göbeklitepe’nin uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için yürütülen yaklaşık 4.000 metrekarelik çelik çatı çalışmaları devam ediyor.

Göbekli Tepe

Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki görüşleri değiştiren Göbekli Tepe, belki de tüm insanlığın tarihini baştan yazabilecek bir öneme sahip. Hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılar, tarım devriminden ve hatta çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

Uzmanlar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip tarım yapması sonucu anıtsal alanların yapıldığını düşünüyorlardı. Fakat tarıma geçilmeden önce avcı toplayıcı insanlar tarafından inşa edilen Göbekli Tepe, tüm bu düşünce sistemini altüst etti.

Göbekli Ttepe’deki T biçimli dikilitaşların en büyüğünün ağırlığı 16 tonu aşıyor. Bu taşları yontmak ve yakındaki taş ocağından taşımak, çok sayıda insan ve hepsini doyuracak miktarda yiyecek gerektiren zorlu bir organizasyon gerektiriyor.

Burada şimdiye kadar yapılan kazılarda bu insanların yerleşik bir hayat sürdüğüne dair bir kanıt bulunamadı. Bu yüzden Göbekli Tepe’nin dönemsel bir toplanma ve şölen yeri olduğu düşünülüyor.

Göbekli Tepe’de Kafatası Kültüne Dair Yeni Kanıtlar Bulundu

Göbeklitepe ve Aphrodisias Antik Kenti Dünya Mirası Listesi’ne Girecek

İnfografik Anlatımla İnsanlığın İlk Anıtsal Tapınağı Göbekli Tepe

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login