Kuzey Fransa’daki İlk İskan 650.000 Yıl Öncesine Çekildi

Kuzey Fransa’daki yeni bulgulara göre, buradaki insan iskanına dair en eski kanıtlar 650.000 yıl öncesine çekildi.

Aşölyen el baltası, Fransa’nın Somme bölgesindeki Paleolitik bölgede keşfedildi. C: Didier Descouens

Günümüzde Abbeville’deki bir konut arsasının bahçelerinde bulunan arkeolojik alan, 150 yıldan uzun bir süre sonra 2017’de yeniden keşfedildi.

Şu anki vadiden yaklaşık 30 metre yüksekte bulunan Somme nehrinde biriken kum ve çakıllarda, 650.000 ila 670.000 yıl öncesine dayanan 5 el baltası da dahil olmak üzere 260’tan fazla çakmaktaşı obje bulundu.

Bu aynı zamanda Moulin Quignon’u kuzeybatı Avrupa’da el baltalarının bulunduğu en eski bölge haline getiriyor.

(Fransa’da Taş Plakalara Kazınmış 14,000 Yıllık Çizimler Bulundu)

Keşif, Somme Vadisi’nin Avrupa’nın en eski yerleşim bölgeleri hakkındaki tartışmalarında merkezi konumunu doğruluyor.

Hominin gruplarının Aşölyen teknolojisi ve bununla ilişkili iki yüzeyli aletlerin kuzey enlemlerine yayılması, Avrupa’daki en eski insan iskanı konusundaki tartışmanın merkezinde yer alıyor.

Moulin Quignon arkeolojik alanının yeniden keşfedilmesi ve tarihlenmesiyle ortaya çıkan yeni kanıtlar, kuzeydeki ilk Aşölyen iskanının 670.000 ila 650.000 önce gerçekleştiğini gösteriyor.

Bölgede büyük yongalar, çekirdekler ve beş adet çift yüzlü alet de dahil olmak üzere 260’tan fazla çakmaktaşı eser bulundu.

Bu keşif, kuzeybatı Avrupa’nın en eski Aşölyen iskan yaşını 100.000 yıldan daha fazla geri çekiyor ve kuzey Fransa ile İngiltere’nin arkeolojik kayıtları arasındaki boşluğu kapatıyor.

Keşif ayrıca Avrupa’daki hominin yayılım modellerine de meydan okuyarak, Homo heidelbergensis gibi iki yüzeyli teknolojiyi kullanan homininlerin 670.000 – 650.000 kadar erken bir zamanda soğuk iklim koşullarının üstesinden gelebildiğini gösteriyor.


Makale: Antoine, P., Moncel, M. H., Voinchet, P., Locht, J. L., Amselem, D., Hérisson, D., … & Bahain, J. J. (2019). The earliest evidence of Acheulian occupation in Northwest Europe and the rediscovery of the Moulin Quignon site, Somme valley, France. Scientific reports, 9(1), 1-12.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login