Fransa’da Mağaza Zinciri için Dikilitaşlar Yok Edildi

Fransa’da yaklaşık 7.000 yıl öncesine tarihlendiği düşünülen 40 dikilitaş, bir yapı marketi zincirinin yeni mağazası için yok edildi.

Fransa’nın kuzeybatısındaki Carnac’ta yer alan taş megalit arazileri, oldukça iyi korunan bir kültürel miras alanı. C: AFP

Öfkeli bir tarihçi, 7.000 yıl önce tarih öncesi insanlar tarafından dikildiği sanılan yaklaşık 40 dikilitaşın, kuzeybatı Fransa’daki ünlü bir arkeolojik sit alanının yakınında bir yapı marketine yer açmak için yıkıldığını ortaya çıkardı.

Carnac’taki taşların yüksekliği 50-100 santimetre arasındaydı ve Avrupa’nın en büyük ve en gizemli tarih öncesi turistik cazibe merkezlerinden birinin yüksek oranda korunan ana bölgelerine yakındı.

Ouest-France gazetesine arazinin temizlendiğini açıklayan yerel arkeolog Christian Obeltz, “Alan yok edildi.” dedi.

(İlgili: Avustralya’da 30.000 Yıllık Kaya Sanatı Yok Edildi)

Obeltz, menhir olarak bilinen 39 dikilitaşın kaybolduğuna inanıyor ve 2010 yılında yakınlardaki taşlar üzerinde yapılan karbon tarihlendirmesine dayanarak yaşlarının yaklaşık 7.000 yıl olduğunu tahmin ediyor.

Arazi, geçen yıl Ağustos ayında yerel belediye başkanlığından inşaat izni aldı ve market zinciri şu anda burada yeni bir mağaza inşa ediyor.

Belediye Başkanı Olivier Lepick, “yasalara uyduğunu” söylüyor ve inşaat süreci başlamadan önce yapılan kontrollerde bulunan nesnelerin “düşük arkeolojik değerine” işaret ediyor.

Belediye başkanı ayrıca arazinin korunan bir alanda bulunmadığını ve ticari kullanım için tahsis edildiğini de sözlerine ekliyor.

Carnac, rüzgarlı Brittany bölgesindeki Atlantik kıyısına yakın, geniş taş megalit alanlarıyla ünlü. Altı kilometreyi aşan iki ana korunan alanda yaklaşık 3.000 tane bu megalitlerden var. Çeşitli teoriler olmasına rağmen, taşların kutsal ve cenaze töreni işlevine sahip olduğu düşünülüyor.

Kültürel anıtları koruyan yasaya uyulmasını sağlamaktan sorumlu olan Brittany Kültür İşleri Bölge Ofisi (Drac), kayıpların önemini hafife alıyor: “Kalıntıların belirsiz ve her halükarda önemli olmayan karakteri göz önüne alındığında, kontrollerle ortaya çıktığı gibi, arkeolojik değere sahip bir alana verilen hasar belirlenmemiştir.”

Ancak yerel arkeolog Obeltz, yetkililerin doğru dürüst araştırma yapmadığına inanıyor: “Taşların menhir olup olmadığını anlamak için arkeolojik kazılar yapılmadı.”


AFP. 8 Haziran 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login