İnsanlar Sandaletlerini Çorapla Birlikte İlk Ne Zaman Giydi?

Yaklaşık otuz yıl önce altın çağlarını yaşayan çorap ve sandalet kombinasyonu, aslında çok daha eski köklere sahip.

Mısır’da 4. veya 5. yüzyılda yapılan ve günümüzde Victoria ve Albert Müzesi’nde sergilenen çoraplar. C: Wikimedia Commons

Şu anda Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde yer alan bu çorapların Mısır kökenli olduğu ve 4. ila 5. yüzyıla ait oldukları düşünülüyor.

Gördüğünüz şık çoraplar 19. yüzyılın sonlarında bulundu. Ancak görünüşünden dolayı o zamanki insanların tuhaf şekilli ayaklara sahip olduğunu düşünüyorsanız, çorapların ıstakoz benzeri tasarımlarının aslında bir nedeni var. Çorabın iki parmak bölmesi var çünkü bunlar özellikle sandalet giymek için tasarlandılar.

Bu çorapların kullanıldığı dönemde, gündüzleri daha çok sadece sandalet havası vardı, ancak yılın belirli zamanlarında geceler daha serin oluyordu ve sandalet çorapları arzu edilen bir aksesuar olmalıydı.

(İlgili: İnsanların Neden İnek Sütü İçmeye Başladığını Hâlâ Bilmiyoruz)

Çoraplar kendilerine özgü tarzlarının yanı sıra yapılış şekilleriyle de dikkat çekiyor. “Nålebinding” adı verilen teknik, örgü ve tığ işi öncesinde olduğu düşünülen bir tekstil tekniğiydi. Esnek kumaş oluşturmak için tek gözlü iğneden ilmeğe iplik kullanılmasını içeriyordu, bu da onu eldivenler, çoraplar ve şapkalar için popüler bir seçim haline getiriyordu. Bu teknik, kulağa biraz örgü gibi gelebilir ve hatta öyle görünüyor olabilir, ancak tecrübeli örgücüler söz konusu sürecin aslında oldukça farklı olduğunu anlayacaklardır.

Nålebinding tekniğiyle yapılmış bu çoraplarla ilgili 2017 tarihli bir makalede şöyle açıklanıyor: “Örgü ve tığ işi sonu olmayan bir iplik kullanırken, Nålebinding’de iplik uzunluğu sınırlıdır, çünkü iğnenin kumaş yapısında önceden yapılmış ilmeklerden geçmesi gerekir. Bu nedenle Nålebinding, yoğun kullanıma dayanabilen ve iplik kopması durumunda kullanılamayan ürünler yaratır.

Arkeolojik kazılarda elde edilen kanıtlarla, Antik Roma lejyonerlerinin de sandaletlerini çorapları ile giydikleri biliniyor. Kuzey Yorkshire’daki keşfedilmiş kalıntılarda bulunan bir Roma sandaletinden çıkan bir çivideki pas, çorap tipi bir giysinin giyildiği fikrini uyandıran lifler içeriyor gibi görünüyor.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere kendinizi çorap ve sandalet kombinasyonuna bakarken bulduğunuzda şunu hatırlayın: İnsanların bu tür yüksek modayı elde etmek için büyük çaba harcadıkları bir zaman vardı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login