Romalı Bir Temizlikçi Su Kuyusunda Sandaletini Düşürmüş

Romalı bir kuyu temizleyicisinin kaybettiği 2.000 yıllık bir sandalet. İspanya’nın kuzeyindeki Lucus Asturum’daki kazılarda keşfedildi.

Asturias’taki bir su kuyusunda keşfedilen Roma sandaleti. C: Esperanza Martín

Lucus Asturum (günümüzde Lugo de Llanera, Asturias, kuzey İspanya’da), MS 1. ve 4. yüzyıllar arasında İber Yarımadası’nın kuzeyinde idari merkez ve iletişim merkezi olarak hizmet veren bir Roma yerleşimiydi.

Bu nedenle Lucus Asturum birçok önemli kamu ve özel binayı içeriyordu. 2021 yılında arkeolog Esperanza Martín liderliğindeki bir ekip, ortasında avlusu ve kuyusu olan büyük bir ev buldu. Bu yaz bölgedeki kazılara yeniden başlandı ve arkeologlar, kalıntılara zarar vermemek için makara sistemi kullanarak kuyunun dibine inmeye karar verdi.

Kuyunun içinde diğer birçok Roma eseri arasında, 2.000 yıl önce kuyuyu temizlemeye çalışan bir adamın kaybettiği bir sandalet bulundu. Nesnenin alçakgönüllülüğüne rağmen, bu bir unicum – eşi benzeri olmayan bir arkeolojik nesne – olarak nitelendirildi, çünkü daireler, ovaller ve orak biçimli figürlerle süslenmişti.

(İlgili: İnsanlar Sandaletlerini Çorapla Birlikte İlk Ne Zaman Giydi?)

Hispania’da bugüne kadar 20’den fazla Roma sandaleti bulundu ve süslenmiş olan tek örnek buydu. Kuyu dibindeki alüvyon, mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen anaerobik bir sistem oluşturduğundan, oldukça iyi korunmuşlardı.

Lucus Asturum’un varlığı antik çağlardan beri biliniyordu ancak yerleşimin izleri, 1930’larda İl Anıtlar Komisyonu’nun ilk kazıları yapmasına kadar yüzyıllar önce kaybolmuştu. Ancak bulunan tüm arkeolojik materyaller ve ilgili belgeler o zamandan beri kaybolmuş veya yok olmuştu.

Arkeolog Esperanza Martín, Lugo de Llanera’da keşfedilen kuyuya iniyor. C: Ángel Villa

Arkeologlar Lidar lazer tespit sistemi, jeofizik araştırmalar, uydu görüntüleri ve termografi gibi zarar verici olmayan teknikleri kullandılar. Böylece arkeologlar, çayırlardaki çimenlerin altında, bazı büyük ve yoğun şekilde yağmalanmış hamamların yanı sıra iyi korunmuş bir kanalın da dahil olduğu arkeolojik bir alt tabakanın bulunduğunu buldular.

Ancak Kovid-19 salgını çalışmaların durmasına neden oldu. 2021’de kazılar yeniden başlatıldığında ekip, birinci ve dördüncü yüzyıllar arasında kullanılan bir çöplük, bir yolla ayrılan birkaç bina ve iki bin yıl boyunca onu açanların izlerini koruyan kuyuyla birlikte büyük bir yerleşim merkezi tespit etti.

Martín, “Bölgedeki yüksek su seviyesinin yarattığı anoksi nedeniyle bulduğumuz kalıntılar istisnai bir durumda. Alüvyon, kendilerini oluşturan killerin plastisitesi sayesinde anaerobik bir ortam yaratmış, böylece organik maddeler mükemmel bir şekilde korunmuş.” diyor.

Uzmanlar, yaklaşık üç metre derinlikte kuyunun ahşap kapağının bir kısmını, alüvyonların boşaltılması için karo zemini, birkaç kap, tohumları, kestaneleri, çam fıstıklarını, yumuşakçaları, evcil ve yabani fauna kalıntılarını, diğer nesnelerin yanı sıra bronz, kazan, küçük bir metal halka ve sandalet ortaya çıkardılar.

“Neredeyse bütün halde ve üst bacak bölgesine bağlanması için açılmış çentiklerini koruyor. Büyük ihtimalle kuyuyu temizlemek için gelen biri tarafından alüvyona takılıp kaybolmuş. Dekore edildiği için eşsiz bir obje.”

Sandalet, restore edilip Asturias Arkeoloji Müzesi’nde sergilenene kadar bozulmayı önlemek için şu anda soğuk bir alanda saklanıyor.

Böylece sandalet, ziyaretçilere 2.000 yıl önce oldukça iyi giyimli bir kişinin, evinin su kaynağını bozan çamuru çıkarmak için Lucus Asturum’daki bir kuyuya nasıl indiğinin hikayesini anlatacak.


EL PAIS. 17 Ekim 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login