Irak’ta Arkeologlar Anıtsal Lamassu Kabartmasını Ortaya Çıkardı

Irak’taki arkeologlar, daha önce baş kısmı çıkarılarak kaçırılan devasa Lamassu kabartmasının gövdesini ortaya çıkardı.

Lamassu’nun kafa kısmı 1995 yılında çalınmıştı. C: General Authority for Antiquities and Heritage.

Iraklı yetkililer, hükümetin ülkenin zengin arkeolojik mirasını korumaya yönelik çalışmalarını sürdürürken bir Assur heykelinin bulunduğunu duyurdu.

Eski Eserler ve Miras Genel Müdürlüğü, lamassu kazılarının Musul’un kuzeyindeki Horsabad’ta gerçekleştirildiğini söyledi. Heykel ilk kez 1992 yılında Iraklı bir kazı ekibi tarafından keşfedildi. Anıtsal heykelin kafası 1995 yılında çalındı, ancak daha sonra kurtarıldı ve bulunduğu yer olan Bağdat’taki Irak Ulusal Müzesi’ne yerleştirildi.

(İlgili: Geniş Bir İmparatorluk Kuran Assurlular Kimdi?)

Bir yetkili yaptığı açıklamada, kalan yapının korunması için yeniden gömüldüğünü söyledi.

Yetkililer yapının tam olarak ne zaman yeniden gömüldüğünü ya da heykel başının müzeye ne zaman getirildiğini belirtmedi. Yapılan açıklamaya göre, Horsabad’taki kazılarda çalışan Irak-Fransız ortak ekibi lamassu kabartmasının durumunu değerlendiriyor.

Lamassu’nun çalınan başı daha sonra kurtarıldı ve Bağdat’taki müzeye yerleştirildi. C: General Authority for Antiquities and Heritage.

Lamassu, geçmişi eski Mezopotamya’ya kadar uzanan bir Assur koruyucu tanrısıydı. Genellikle insan başı, aslan, boğa veya ilişkili bir hayvan gövdesi ve kanatlarla tasvir ediliyordu. Assur kralları onları bir koruma biçimi olarak kendi topraklarının farklı alanlarına yerleştirdiler.

Genellikle saray girişlerinde hem sokağa hem de iç avluya bakan bir çift lamassu bulunuyordu. Bu heybetli figürler yüksek kabartma olarak tasvir ediliyordu. Karşıdan bakıldığında hareketsiz, yandan bakıldığında ise hareketli görünen ikili bir perspektifi sergiliyorlar.

Hem karşıdan, hem yandan hareket halindeyken hareketsiz gibi görünen ikili bir perspektif sergiliyor.

Yetkililere göre geçtiğimiz Salı günü ortaya çıkarılan lamassu, Yeni Assur dönemine, özellikle de MÖ 722-705 arasındaki II. Sargon’un hükümdarlığına kadar uzanıyor. Horsabad, lamassu heykelleriyle tanınıyor.

Basın açıklamasına göre bu lamassu, ilk kez 1992 yılında Iraklı bir arkeoloji heyeti tarafından, Horsabad antik kentinin batı kesiminde yer alan 6. kapıda yapılan kazılar sırasında keşfedildi.

Arkeologlar bu anıtsal kabartmanın korunması için tekrar gömdüklerini söyledi. C: General Authority for Antiquities and Heritage.

Horsabad, MÖ 721 yılında Assur Kralı II. Sargon’un tahta çıkışından kısa bir süre sonra yeni bir başkent olarak inşa edilmişti. II. Sargon’un ölümünün ardından oğlu ve halefi Sanherib, başkenti Ninova’ya taşıdı ve Horsabad’ın inşaatı yarım kaldı.

Irak hükümeti son yıllarda ülkenin arkeolojik mirasını korumak, özellikle de kaçırılan eserleri kurtarmak için çalışıyor. Irak Ulusal Müzesi, Irak’tan kaçırılan binlerce eserin başarılı bir şekilde ülkelerine geri getirilmesinin ardından geçen yıl yeniden ziyarete açıldı.

Horsabad’taki lamassu, IŞİD’in 2015 yılında şehrin bazı kısımlarını yerle bir ettiği savaştan sağ kurtuldu.


General Authority for Antiquities and Heritage.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login