İzmir’de Tarihi Hamamda Geleneksel Define Kazıları Devam Ediyor

İzmir’in Basmane Semti’ndeki 19. Yüzyıl’a ait İzmir konağının hamamında 5 yıldan beri defineciler tarafından kazı yapılıyor.

İzmir’de Tarihi Hamamda Geleneksel Define Kazıları Devam Ediyor

Basmane’deki eski İzmir konağının hamamı, bundan 5 yıl önce defineciler tarafından kazılarak, kubbesi tahrip edildi. Tarihi bir bölge olan Kadifekale’nin eteklerindeki antik tiyatronun altında Emir Sultan Haziresi’nin hemen yakınındaki sokakta yer alan tarihi eser, o günden bu yana koruma altına alınmadığı gibi hamamın tescili de yapılamadı.

İzmir’de Tarihi Hamamda Geleneksel Define Kazıları Devam EdiyorHamamın bulunmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala bu alanda hazine peşinde olan definecilerin kazılarının ve yaptıkları tahribatın sürdüğünü belirten çevre sakinleri, “Hamamın bulunduğu alan arkeolojik olarak incelenip, çevresinin kapatılarak koruma altına alınması gerekiyor. Hamam zarar gördü ama hiç olmazsa içindeki sarnıç zarar görmeden yetkililer harekete geçmeli” dedi.

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login