Bir Defineci, Bolu’da Kazı Yaparken Zehirlenerek Öldü

Bolu’da define ararken kazdığı 12 metrelik çukurda kullandığı hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenen bir kişi hayatını kaybetti.

Seben ilçesinde, Bozyer ve Gücük köyleri arasındaki dağlık bölgede 10 gün boyunca define arayan iki kişiden biri, 4 Ağustos günü zehirlenerek öldü.

İki arkadaş, benzinle çalışan Hilti ile kazıyı sürdürerek define olduğunu düşündükleri kayayı 12 metre oydu. Ayrıca, define olduğunu düşündükleri alana daha hızlı ulaşabilmek için zaman zaman amonyum nitrattan oluşan el yapımı patlayıcılar da kullandı.

Bir kişi içeriden çıkan taş ve toprağı dışarıya taşıyor, diğeri ise delme ve patlatma işlemlerini yapıyordu. 10 gün boyunca kısa süreli delme işlemi yaparak dışarıya çıkıp hava aldıktan sonra yeniden içeriye girip kazı işlemini devam ettiren şahıs, bu kez bir saat boyunca kapalı alanda benzinli hilti ile kazı yaptı. Kazı sırasında hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından etkilenen şahıs, kazdığı çukurdan dışarıya çıktı ve yere yığıldı.

(İlgili: Perge’deki Kestros Çeşmesi Yeniden Suyla Buluştu)

Şahsın daha sonra olay yerinde kalbi durdu ve kazdığı tünelin önünde yaşamını yitirdi. Arkadaşı önce kalp masajı yaptı, sonra hayatını kaybettiğini anlayınca da 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aradı.

Bunun üzerine bölgeye 112 Acil, AFAD, jandarma, jandarma arama kurtarma (JAK) ve Cumhuriyet Savcılığı’ndan ekipler sevk edildi. Ekipler, araç yolu olmayan bölgede kazı alanına ulaşmak için yürüyerek yola çıktı. Dik rampaları ve kayalık alanları tırmanmak zorunda kalan ekipten bir AFAD personeli, yolculuk sırasında uçurumdan yuvarlandı ve kolu kırıldı.

Jandarma ekipleri ve cumhuriyet savcısına olayı anlatan Durmuş Akyol, “Kendisi içeriden çıktı. Açtığımız tünelin dışında oturdu. Kendini yere bıraktı. Yüzüne su çaldım, ayran içirdim. Kendine gelmedi. Kalp masajı yaptım. Ölürken yanındaydım. Sonra da 112’yi aradım. Burada işaret vardı. Biz işareti görünce burada kazı yaptık. Kabartma vardı taşlarda.” dedi.

Şahsın cansız bedeni, zorlu arazide taşınması mümkün olmadığı için Jandarma Genel Komutanlığı’ndan talep edilen helikopterle halatla bölgeden alınarak, araçların gelebildiği bir noktaya götürüldü. Buradan da cenaze aracına aktarıldı.

Vefat eden şahsın Bolu’da farklı alanlarda daha önce üç kez daha define kazısı yaparken jandarma tarafından yakalandığı ortaya çıktı. Kendisi hakkında ‘Tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapma’ suçlamasıyla pek çok kez işlem yapıldığı öğrenildi.

Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login