Antalya’da Defineciler Kaya Mezarlarını Parçaladı

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde Antik Roma dönemine ait kaya mezarları ve kabartmalar define avcıları tarafından parçalandı.

Roma dönemine ait kaya mezar kabartmalarının bulunduğu bölgede derin çukurlar kazıldı, bazı tarihi eserlerin üzerine sprey boyayla yazılar yazıldı ve bazıları kabartmalar ise parçalandı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Korkuteli ilçesine bağlı Kozağacı Mahallesi’ndeki Çağman Tepesi’nde Roma dönemine ait birçok kaya mezarı ve kabartma yer alıyor.

MS 1. ila 3. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen kabartmalar, senelerdir defineciler tarafından tahrip ediliyor.

Şimdi ise bazı kaya kabartmalarının tamamen parçalandığı, bazılarının üzerine ise sprey boyalar ile yazı yazıldığı görüldü. Bazı kabartmaların önünde bulunan alanlarda altı metre derinliğinde çukur kazıldı. Bazı eserlere de silahla ateş edilmiş olduğu görüldü.

Son yıllarda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde definecilik faaliyetlerinin arttığı görülüyor. Defineciler hem yakıp yıkıyor, hem de yerinden sökebildikleri eserleri alarak yurtdışına kaçırılmasına önayak oluyor.

Son yıllarda defineciler tarafından tahrip edilen veya kaçırılan eserlerimizi yıllar sonra yurtdışındaki müzelerde görme ihtimalimiz de artıyor.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login