Antalya’daki Tarihi Kalıntılar Delik Deşik Edildi

Kültürel mirası hiçe sayan defineciler, Antalya Korkuteli’de bulunan tarihi eserleri hiltiyle delik deşik edip, silahla ateş etti.

Antalya’nın Korkuteli İlçesinde, Çağman Tepesi’nde bulunan tarihi kalıntılar, define avcıları tarafından talan ediliyor. Tarihi kabartmaları ağır inşaat malzemeleriyle kıran defineciler, tepenin etrafında yer yer 6 metreyi bulan çukurlar açtı.

Hiltiyle delik deşik edildi, silahla ateş edildi

Antalya’nın Korkuteli İlçesi’ne bağlı Kozağacı Mahallesi’ndeki Çağman Tepesi, kaçak kazı yapan definecilerin talanına uğradı. Roma dönemine ait kaya mezarlarının yer aldığı tepede, MS 1. ve 3. yüzyıllar arasından kalma mezartaşı kabartmalarına çokça rastlanıyor. Bazı tarihi eserleri kazma ve küreklerle kıran hazine avcıları, ulaşılması güç olanları da ‘hilti’lerle delik deşik etti. Bazı eserlere de silahla ateş edilmiş olduğu görüldü.

Antalya’da definecilerin açtığı derin çukurlardan biri.

“Psikolojik hastalar”

Tepede incelemelerde bulunan Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, gördükleri karşısında isyan etti. Definecilerin altın arama maceralarında boşluğa kürek sallayarak olmayacak hayaller peşinde birçok yapıyı tahrip ettiğini dile getiren Karabayram, definecilerin tamamının kronik hasta olduğunu söyledi. Definecilerin altın bulma arzusunun, kumar oynayanların kazanma arzusuyla aynı olduğunu aktaran Karabayram “Definecilerin ailelerine sesleniyorum. Bu kaçak define avcılığını eşiniz ya da oğlunuz yapıyorsa bu konuda tedavi görmesi gerekiyor. Onu tedaviye ikna edin. Her sabah uyandığında bir gün sonra altın bulacakmış hissine kapılıyor. Her gün aynı şeyi yaşıyor. Bununla ilgili Türkiye’deki psikologlar, define avcılarının tedavi edilmesi için panel ve sempozyumlar düzenlemeli. Birçok kişi bu süreçte ailesini kaybediyor, aile bütünlüğü bozuluyor” dedi.

Antalya’da definecilerin silahla ateş ettiği tarihi kalıntılardan biri.

“Sempozyumlara katılıyorlar”

Cemil Karabayram, define avcılarının kazı başkanlarının düzenlediği panel ve sempozyumları kaçırmadıklarını söyledi. Bu kişilerin panellere katılma nedeninin bilimsel bilgi elde etmek olmadığını dile getiren Karabayram, katılış amaçlarının verileri ve bölgeleri öğrenerek daha rahat kazı yapmak olduğunu kaydetti.

Van Kalesi’nde çalışmaları incelediği esnada yaşadığı bir olayı anlatan Karabayram, “Kaleye gittiğimde bir horozun açık sahada koştuğunu gördüm. Horozun boynunda muska vardı. Vatandaşa ne yaptıklarını sordum, horozu okuttuklarını, böylece horozun altının yerini göstereceğini anlattılar. Hem güldüm, hem üzüldüm. Aklın ve mantığın almayacağı yöntemlere başvuruyorlar” dedi.

Tarihi eserlere zarar veriliyor

Bazı alanlarda taşların üstünde hayvan figürleri olduğunu hatırlatan Cemil Karabayram, bunların uyarı işaretleri anlamına geldiğini söyledi. Karabayram, “Eğer kayanın üstünde yılan görmüşseniz burada yılanlar olduğu, bir ayı görmüşseniz ayılar olduğu ve dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor. Keklik resmi görüyorsanız bu da keklik avı yapılmaz anlamına geliyor. Fakat insanlarımız bu işaretlerin altında tarihi bir şeyler olduğunu düşünerek çevreye büyük zarar veriyor” diye konuştu.

Antalya’da bulunan mezar kabartması.

Müdür Cemil Karabayram, daha sonra mahallenin kahvesinde bir araya geldiği köylülere yaşadıkları alanın tarihe önemli bir ışık tuttuğunu belirterek kaçak kazıya izin vermemelerini istedi. Kaçak kazı yapanları kendilerine ve jandarmaya ihbar etmelerini isteyen Karabayram, köyde bulunan ve kullanılmayan eski bir caminin de restorasyonu için söz verdi.

Kırklareli’nde Tarihi Taş Mezarlar Yağmalandı

Tunceli’de 1 Milyon Yıllık Taş Aletler Bulundu

Isparta’da Müze Bahçesinden 1500 Yıllık Heykel Çalındı


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply