Defineciler Aydın’daki Gerga Antik Kenti’ni Kazıyor

Aydın’da yer alan Gerga Antik Kenti, define avcıları tarafından delik deşik edildi. Türkiye’de kültürel mirasın yağmalanması sürüyor.

C: Bahattin Sürücü

Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan Gerga Antik Kenti, define avcıları tarafından katlediliyor. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Gerga Antik Kenti’nin, diğer tarihi yerler gibi define avcıları tarafından kazıldığını söyledi.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Aydın ve çevresinde yaptığı doğa çalışmaları ile bilinen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, 19 Mayıs’ta, Gerga Antik Kentinde incelemelerde bulundu. Antik kenti fotoğraflayan Sürücü, birçok yerde olduğu gibi burada da defineciler tarafından kazılan çukurlar buldu.

C: Bahattin Sürücü

Fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Sürücü, şu ifadeleri kullandı:

“Gerga Antik Kenti doğa harikası bir yer. Ancak bir tabelası bile yok. Antik kentleri zaman zaman gezerek incelemelerde bulunuyorum. Gittiğim her yerde de defineciler tarafından kazılan çukurlarla karşılaşıyorum. Biz tarihe sahip çıkalım derken, birileri talan ediyor. Gerga, kimine göre antik bir yerleşim, kimine göre kutsal alan olarak hala tartışmaları devam eden etkileyici coğrafyasında, yöre taşlarından büyük bir ustalıkla inşa edilmiş muhteşem eserler bulunmaktadır. Ancak birçok antik yerleşimlerde olduğu gibi, Gerga’da yıllardır define avcılarının hedefinde olmuş, birçok tahribatlar geçirmiş ve halen kaçak kazıcıların en çok uğradığı alanlardan biri haline gelmiştir.”

C: Bahattin Sürücü

Gerga Antik Kenti

Aydın İli’ne bağlı, Çine İlçesi, Deliktaş Mevkiinde yer alan kent, Alabanda antik kentinin 13 km kuzey-batısında yer alıyor. Kentin tarihinin arkaik döneme kadar gittiğini gösteren izler var. Kent içinde görülebilen kalıntılar arkaik dönem ve Roma dönemine ait. Gerga, Karia kültürünü yansıtan önemli bir merkezdi. Dağlar arasında kurulmuş bir kent olması nedeniyle Karia karakterini korumuş olan kentlerden biri olarak nitelendiriliyor.

C: Bahattin Sürücü

Sur duvarları tipik Karia stilinde. Gerga adı kaynaklarda bir kent olarak belirtildiği gibi yerel bir tanrıya ait olabileceği de belirtiliyor. En önemli yapı halen ayakta olan ve tapınak olarak adlandırılabilecek özelliklere sahip bir yapı. Yapının hemen altında yere düşmüş kolosal heykelin Kybele’ye ait olabileceği düşünülüyor. Kaynaklardan ve çevre halkından öğrenildiği kadarıyla, heykel zamanımızdan 20-30 yıl kadar önce ayaktaydı.

Gerga Antik Kenti, Türkiye’de bulunan en gizemli ve mistik kentlerden biri olarak kabul ediliyor. Zira tarihi ile ilgili yeterli bilgi olamayan bu antik kentin mimari yapısının da bakılarak anlaşılamayacak karmaşıklıkta. Gerga Antik Kenti’yle ilgili dönemin çağın ünlü yazarları ‘Plinius, Strabon ve Heredetos da yazılar kalem almıştı. Gerga Antik Kenti’nin Karya kentlerinden biri olmasına rağmen yapısı ile bu kentlerden ayrılması da ayrıca gizemini arttıran bir özelliği. Normal insan boyunu aşan heykeller, heykel başlarının insan başına benzememesi bazı yapıların da kaya oymaları ile yapılması da bu gizemleri arttıran nedenlerden.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login