Erken İnsan Akrabası Tırmanabiliyor ve Kavrayabiliyordu

Antropologlar tarafından yapılan araştırma, fosil insan akrabalarında modern insanlarla tutarlı el kullanımı davranışını tespit etti.

C: University of Kent

İnsan soyu, el kullanımındaki bir geçişle tanımlanabilir. İlk insan ataları, bugün yaşayan primatlar gibi ağaçlarda hareket etmek için ellerini kullanıyordu, modern insan elleri ise öncelikle hassas kavramalar yapmak üzere evrimleşti.

Bununla birlikte yapılan yeni araştırmalar, eski bir insan akrabasının elinin, hem insan benzeri manipülasyon için, hem de tırmanma için kullanıldığını ortaya koydu.

(Meşhur Australopithecus sediba Türü İnsanların Atası Olmayabilir)

Keşif, Güney Afrika, Doğu Afrika ve Avrupa’dan birçok fosil türünün ellerindeki fosil boğum ve başparmak eklemlerinin iç kemik yapılarını analiz ederek ve karşılaştırarak yapıldı. Bunlar arasında Australopithecus sediba, Australopithecus africanus, Australopithecus afarensis, Homo neanderthalensis ve 12.000 ila 3 milyon yaşları arasındaki Homo sapiens kalıntıları bulunuyordu.

C: University of Kent

Australopithecus sediba’nın parmaklarının tabanındaki eklemlerin, dal kavramasıyla tutarlı bir iç trabeküler yapıya sahip olduğu bulundu, ancak başparmak eklemlerininki insan benzeri manipülasyonla tutarlıydı. Bu eşsiz kombinasyon, incelenen diğer Australopithecus türlerinde bulunandan farklıydı ve bu türün maymun benzeri özelliklerinin, muhtemelen tırmanma sırasında gerçekten kullanıldığına dair doğrudan kanıt sağladı. Dahası, bu keşif Australopithecus cinsinin bu geç üyesinde, iki ayak üzerinde yürümeye geçişin kademeli olduğu fikrini destekliyordu.

(Erken İnsan Akrabası, Diş Minesi Bozukluğuna Sahipti)

Dr. Dunmore, “İç kemik yapıları yaşam boyunca sık davranışlarla şekillenir. Bu nedenle bulgularımız, taş alet kullanımı ve üretimi ile ilgili olarak ellerin iç yapısı üzerine daha fazla araştırma yapılmasını destekleyebilir. Bu yaklaşım, diğer fosil hominin türlerinin nasıl hareket ettiğini ve hangi derecede tırmanmanın yaşam tarzlarının önemli bir parçası olarak kaldığını araştırmak için de kullanılabilir.” diyor.

Professor Kivell, “İç kemik yapısı, fosil insan akrabalarımızın nasıl davrandığına dair bize fikir veren gizli kanıtları ortaya çıkarabilir. Australopithecus sediba’daki bu özel kullanım modelini diğer australopith’lerden çok farklı olduğu için görmek gerçekten heyecanlıydı. Fosil kayıtları, atalarımızın çevrelerinde hareket ettikleri ve çevreleriyle etkileştikleri şekillerde gittikçe daha fazla çeşitlilik ortaya koyuyor – insanın evrim hikayesi, daha önce düşündüğümüzden daha karmaşık ve ilginç.” diyor.


University of Kent. 18 Mayıs 2020.

Makale: Dunmore, C. J., Skinner, M. M., Bardo, A., Berger, L. R., Hublin, J. J., Pahr, D. H., … & Kivell, T. L. (2020). The position of Australopithecus sediba within fossil hominin hand use diversity. Nature Ecology & Evolution, 1-8.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login