Ayasofya’nın Altına Tünel Kazan Definecilerden Biri Yakalandı

Sultanahmet’teki bir gecekondudan Sultanahmet Camisi’ne doğru tünel kazan bir kişi suçüstü yakalandı. Yakalanan kişinin üzerinde, Bizans dönemine ait 23 adet kap, seramik parçalar ve sikkeler ele geçirildi. Yakalanan kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, beraber kazdığı iki arkadaşı ise hala bulunamadı.

İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, definecilerin Sultanahmet Camisi ve Ayasofya’nın altına doğru kaçak kazı yaptığı yönündeki ihbar üzerine harekete geçti. Bunun üzerine yabancı dil bilen sivil polisler Sultanahmet bölgesinde turist gibi gezerek gece gündüz çalışmaya başladı.

El arabasıyla kum taşıyordu

Sivil polis ekipleri, gece geç saatlerde el arabasıyla kum taşıyan bir kişiyi belirledi. Sultanahmet Camisi’nin alt tarafındaki bir gecekondu eve girip çıkan kişi izlemeye alındı. Takip edilen kişinin gecekondu evden sürekli olarak kum taşıdığı belirlendi. Kaçak kazı yapan kişinin o olabileceği değerlendirilerek eve baskın düzenlendi.

Altı metrelik tünel kazmış

Sultanahmet Albıyık Değirmeni Sokak No:19’da bulunan gecekondu eve yapılan baskında 6 metrelik bir tünel bulundu. Sultanahmet Camisi’ne doğru kazılan tünelde aydınlatma sistemi yapıldığı da belirlendi. Matbaacı olduğu öğrenilen defineci gözaltına alındı. İstanbul’da Sultanahmet Camii’ne 200 metre mesafede surların dibinden tünel kazan definecilerin, dedektörle bölgede arama yaptıkları ortaya çıktı.

“Zarar vermek için değil, altın için kazdık”

Suçüstü yakalandıktan sonra gözaltına alınan kişi; “Bizim amacımız tarihi dokuya zarar vermek değildi. Biz burayı Bizans altınlarını bulmak için kazdık” dedi.

Cin çarpmasın diye dua ederek kazmışlar

Definecilerin, tünel kazısı 5 metre ilerledikten sonra Bizans dönemi sütununa denk geldiği için ilerleyemedikleri, sütunun etrafından dolaşmak isterlerken de göçük yaşandığı öğrenildi. Tünel kazan define avcısı 3 kişinin cin çarpmasın diye internetten indirdikleri dua çıktıları ile kazıyı gerçekleştirdikleri de tespit edildi.

Birçok tarihi eser ele geçirildi

Kazı alanı ve gecekonduda yapılan aramalarda, Bizans dönemine ait 23 adet kap ve seramik parçalar, kazı yapılan yerin altında Bizans ve daha eski dönemlere ait olduğu belirlenen tarihi eser kalıntıları, 2 adet Bizans dönemine ait sikke, 1 adet kemer tokası ele geçirildi.

Tarihi yapıya zarar vermiş

Olay yerinde inceleme yapan polis ekipleri, Sultanahmet Camisi’nin altına doğru kaçak kazı yapan kişinin tarihi yapıya zarar verdiği belirledi. Gözaltına alınan kişi hakkında adli işlem başlatıldı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest

Suçüstü yakalandıktan sonra gözaltına alınan bir kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Beraber kazı yaptığı diğer iki kişi ise olaydan sonra kaçtı ve hala aranıyor.


Habertürk, Hürriyet.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply