Bakanlık: Definecileri ve Kaçakçıları Mutlaka Bildirin

Arkeofili’nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yaptığı başvuruya bakanlıktan cevap geldi: “Definecileri ve kaçakçıları acilen bildirin.”

Hitit dönemine ait 3.200 yıllık kabartma, definecilerin kurbanı oldu. C: Bengi İnak

Ocak 2019’da Arkeofili olarak yayınladığımız “Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?” başlıklı haber, büyük ses getirdi.

Haberde; definecilerin sosyal medya üzerinden eserleri satışa çıkardığı, canlı yayınla kaçak kazı yaptığı, buldukları anıtları patlatmak için birbirinden akıl istedikleri gösteriliyordu.

Son yıllarda görülen ekonomik kriz ve ana akım medyanın da attığı başlıklar, eserlere değer biçmesi gibi defineciliği teşvik etmesi, bu tahribatın iyice artmasına neden oldu. Böylelikle Türkiye’nin kültürel mirasının yağmalanması, son zamanların en yüksek oranlarına çıktı.

Yaptığımız geniş çaplı haber üzerine toplumun büyük bir kesiminden bu yağmalamaya karşı tepki yağdı. Bunun üzerine Arkeofili olarak konu hakkında ne yapılabileceğine dair Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurduk.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Arkeofili’ye verdiği cevapta, haberdar olunan tahribat ve kaçak kazılardan faillerin yakalanabilmesi için acilen kolluk birimlerine haber verilmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlığın verdiği cevabın tamamı şu şekilde:

“2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet teşkil eden ve cezai müeyyide gerektiren hallerden olan “kültür varlığı bulmak amacıyla izinsiz olarak kazı, araştırma veya sondaj yapılması” ya da “izinsiz olarak define aranması” faaliyetlerinin kayıt altına alınmak suretiyle çeşitli görsel, yazılı ve sosyal medya araçları aracılığıyla paylaşıldığının tespit edilmesi durumunda ilgili şahıslar ve paylaşımlarla ilgili tahkikat başlatılması amacıyla Bakanlığımız tarafından ilgili kurumlara gerekli bildirimler yapılmaktadır.”

“Kaçak kazı ve kültür varlıklarının tahribatına ilişkin haberdar olunan durumlardan, gerekli önlemlerin alınabilmesi ve faillerin yakalanabilmesi açısından ivedilikle kolluk birimlerine bilgi verilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login