İsrail’de Bir Hırsız Çaldığı Tarihi Eserleri 20 Yıl Sonra Geri Getirdi

İsrail’de İslam ve Orta Doğu Kültürleri Müzesi’nin avlusuna bırakılan bir paketten anonim bir not ile iki mancınık topu çıktı. Bilgisayarda yazılan notta ise “Bunlar Gamla’da tepenin eteğindeki bir yerleşim bölgesinden iki Roma mancınık taşı. Onları 1995 Temmuz’unda çaldım ve o günden beri başıma beladan başka birşey getirmediler. Lütfen, tarihi eserleri çalmayın!” yazılıydı.

Müze müdürünün olayı İsrail Eski Eserler Kurumu’na (Israel Antiquities Authority) bildirmesi üzerine mancınık topları Gamla’da bulunan diğer topların da bulunduğu Milli Hazineler Departmanı’na yollandı. Benzer birçok mancınık topu Gamla Doğa Rezervi’nde sergileniyor.

Gamla’da yıllarca kazı yapan İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Dr Danny Syon, taşların geri getirilişini memnuniyetle karşıladı. Syon “Gamla Doğa Rezervi’ndeki arkeolojik kazılarda bunlara benzer yaklaşık 2,000 taş bulundu. Erken Roma Dönemi’nden en fazla mancınık topunun bulunduğu yer burası. Romalılar bu topları şehirleri savunanlara atıyor ve böylece onları duvardan uzaklaştırıyorlardı. Sonra da kendileri duvara yaklaşıp bir koçbaşıyla kırıyorlardı. Mancınık topları askerler ya da mahkumlar tarafından savaş yerinde elle yapılıyordu” diyor.

Israel Antiquities Authority

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login