Bizans Mezarlarının Çıktığı Garibaldi Binasında Restorasyon Bitiyor

İstanbul’un İstiklal Caddesi’nde İtalya’nın ünlü ulusal kahramanı Giuseppe Garibaldi adı ile bilinen binanın restorasyonu bu yıl sonunda bitiyor. Bizans mezarlarının ve birçok tarihi seramiğin çıktığı restorasyonun ardından buluntular sergilenecek.

1863’te kurulan İtalyan İşçi Yardımlaşma Cemiyeti’nin aldığı arsada yapımına 1884’te başlanan Casa Garibaldi binası, 1885’te tamamlandı. Kapsamlı bir restorasyonla Ocak 1910’da bugünkü haline getirilen bina, 100 küsur yıldır el değmeden varlığını korudu.

İtalyan birliğini kurarak İtalya’nın tek bir ülke olarak kurulmasını sağlayan ulusal kahraman Giuseppe Garibaldi, 1863 yılında İstanbul’da İtalyan İşçi Yardımlaşma Derneği’ni kurdu. Cemiyet’in bugün halen faal olan binası 1885 yılında açıldı. Bina 1910 yılında kapsamlı bir değişime uğrayarak bugünkü halini aldı. “Societa Operaia Binası” bilinen adıyla “Garibaldi” binasında yaklaşık bir yıldır hummalı bir restorasyon çalışması sürdürülüyor.

Müze arkeologları gözetiminde yapılan kazı çalışmasında 4 ya da 5. yüzyıla tarihlenen bir mezar olduğu anlaşıldı. Ardından binanın bodrumunda yapılan araştırmada Bizans dönemine ait 7 mezar daha bulundu. Arkeologlar, komşu binaların altında da bu tür mezarlar olabileceğini ileri sürüyor.

Temel kazıları sırasında Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda tabak, çanak, şamdan gibi pişmiş toprak kaplar da bulundu. İskeletleri tam tarihleyebilmek için karbon testi yapılacağı belirtildi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login