Azerbaycan’da Arkeoloji Festivali Düzenleniyor

Azerbaycan’daki ortaçağ şehri Ağsu’da 24-25 Temmuz’da Uluslararası Arkeoloji Günü çerçevesinde bir Arkeoloji Festivali düzenleniyor.

Etkinlik Ağsu şehrinin arkeoloji ve turist kompleksinde, Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nün Ağsu arkeolojik kazıları ve kültürel miras araştırmalarına adanmış Miras Halk Birliği tarafından düzenleniyor.

Etkinliğe dünya çapında arkeologlar, bilim insanları ile arkeoloji ve kültür meraklılarının gelmesi bekleniyor.

Festivalde kompleks içinde ortak arkeolojik araştırmalar, muhtelif yarışmalar ve ünlü arkeologlarla söyleşiler yapılacak. Etkinliğin amacı Azerbaycan’ın turizm endüstrisinin gelişimine yardımcı olmakla birlikte, milli mirası ve antik mimarileri desteklemek.

Azerbaycan arkeoloji ve kültür açısından oldukça zengin ve ülkedeki en eski kalıntılar 1.7-1.8 milyon yıl öncesine tarihleniyor.

Azerbaycan’da Arkeolojik Çalışmalar

Modern Azerbaycan topraklarındaki ilk arkeolojik çalışmalar 19-20. yüzyıllarda gerçekleşti. Azerbaycan’ın Gadabay bölgesinde Alman Siemens Biraderler’in bakır dökümü fabrikası inşaatı sırasında işçiler bir Geç Bronz çağı gömüt alanı buldular. Onlarca mezar kazılıp araştırıldıktan sonra daha kapsamlı araştırmalar için Almanya’ya götürüldü.

Bakü’den 101 km uzakta bulunan Gobustan Azerbaycan’daki en eski yerleşimlerden biri ve buradaki taş oymalar 40,000 yıl öncesine tarihlenen kaya sanatı örneklerini oluşturuyor.

Günümüzde Azerbaycan’ın Tovuz bölgesindeki MÖ 6. Binyıla tarihlenen Menteş yerleşiminde kazılar sürüyor. 2008’de Göktepe’de Azeri ekip tarafından başlatılan arkeolojik çalışmalar da uluslararası ekiplerin de katılımıyla sürüyor.

Amina Nazarlı, Today.az

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login