Nemrut Dağı’ndaki Tümülüsün Etrafına Duvar Örüldü

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı’ndaki tarihi tümülüsün çevresine toprak kaymasını önlemek amacıyla duvar örüldü.

Duvar örme uygulamasıyla toprak kaymasının yanısıra heykellere verilebilecek olası bir zararın da önlenmesi bekleniyor. Kral Yolu olarak da bilinen tarihi yoldaki çalışmaların tamamlanmasıyla ziyaretçilerin bölgeye ulaşımı kolaylaştırılacak ve güvenlik kamerası sistemi kurulacak.

Nemrut Dağı’nda Kommagene Kralı Antiokus’un mezarının da yer aldığı 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapında olan tümülüsün doğu ve batı terasında devasa heykeller bulunuyor.

Adıyaman Valiliğince yürütülen proje kapsamında hem tümülüsün bozulmaması hem de ziyaretçilerin tümülüse ve heykellere zarar vermemesi amacıyla tümülüsün etrafına bölgedeki doğal taşlarla bir metre yüksekliğinde duvar örüldü.  Tarihi heykellerin korunması amacıyla ilerleyen zamanlarda bölgeye güvenlik kameraları da kurulacağı öğrenildi.

Tümülüsün Toprağı Kayıyor

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AA’ya yaptığı açıklamada, tümülüsün yapıldığı dönemde 55 metre yüksekliğe sahip olduğunu ancak günümüzde yüksekliğin 5 metre alçaldığını söyledi. Tümülüs toprağının zamanla aşağı doğru kaydığını belirten Demirtaş, bu kaymayı önlemek için duvar örüldüğünü vurguladı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login