Adıyaman’daki 2000 Yıllık Aslan Heykelini Kırdılar

Adıyaman’daki Kommagene Krallığı’na ait Karakuş Tümülüsü’nde yer alan 2000 yıllık aslan heykeli, bilinmeyen kişiler tarafından kırıldı.

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde, Kommagene Krallığı’ndan kalan Karakuş Tümülüsü’nde bulunan 2.000 yıllık aslan heykeli, bilinmeyen kişilerce tahrip edilerek bir bölümü kırıldı.

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta ve Cendere Köprüsü, Eski Kahta ile Arsemia kaleleri ve Nemrut Dağı yol güzergahında bulunan Karakuş Tümülüsü’ndeki aslan heykelinin sol bölümü, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildi.

Yapılan incelemede, heykelin sol baş bölümünün kırıldığı ve taş parçalarının da götürüldüğü tespit edildi. Güvenlik güçleri, heykele zarar veren kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışma başlatırken, Karakuş Tümülüsü’ndeki heykelin tahrip edilmesi tepkilere yol açtı.

Almanya’ya kaçırılmak istenmişti

İlçedeki turizmci Mahmut Arslan, heykelin kıranların bulunup cezalandırılmasını istedi. Daha önce tümülüsün doğu cephesindeki sütunun üzerinde bulunan heykelin 1951 yılında Alman Arkeolog Prof. Karl Dörner tarafından çalınmak istediğini hatırlatan Mahmut Arslan, şunları söyledi:

“Tarihimize sahip çıkamıyoruz. Aslan heykeli, Alman Arkeolog Prof. Karl Dörner tarafından yere indirilerek insan gücü ile araçların gidebileceği batı terasına taşınmış. Dörner, aslan heykelini karayoluyla İskenderun Limanı’na götürüp, oradan da gemi ile Almanya’daki Berlin Müzesi’ne koyup sözde korunmasını sağlayacağını söylemiş. Ancak, yetkililerin durumu fark etmeleri ile Dörner, heykeli çalmakta başarılı olamamış. Bakınız, buradaki Nemrut Dağı ve diğer tarihi eserler Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiş. Bu insanlar dünya mirası olan bu tarihe, 2000 yıllık bu heykele nasıl kıymışlar anlayamadım. Bu heykeli kıranların eller kırılsın.”

Adıyaman’daki Tarlada Bulunan 1500 Yıllık Mozaikteki Yazıt Okundu

Depoda Bulunan 9500 Yıllık Heykel Adıyaman’da Sergileniyor


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply