Depoda Bulunan 9500 Yıllık Heykel Adıyaman’da Sergileniyor

1970’li yıllarda bulunduktan sonra depoya kaldırılan 9500 yıllık heykel, Adıyaman’da sergileniyor. 2015 yılında Müzeler Haftası nedeniyle düzenlenen törenle sergilenmeye başlanan ve Neolitik döneme tarihlenen heykel, görenleri büyülüyor.

Depoda Bulunan 9500 Yıllık Heykel Adıyaman’da Sergilenmeye Başlandı

Adıyaman’da kent müzesinin açılmasıyla 1987 yılında kente getirilen heykel, daha sonra müzenin deposunda unutuldu. Ta ki tekrar tesadüfen fark edilene kadar.

1970’li yıllarda Kahta ilçesine bağlı Çıralık köyü Kilisik mezrasında köylüler tarafından bulunan heykel, o dönemde şehirde müze olmadığı için Gaziantep’e gönderilmişti. Müze Müdürü Fehmi Eraslan,  bu heykelin Göbeklitepe’deki dikilitaşlara benzediğini belirtti ve bölgede bilimsel bir kazı yapılması halinde buna benzer eserlerin hatta bir tapınağın çıkabileceğinden bahsetti.

Eraslan, “Heykelin alt kısımdaki çukur ve figürler doğurganlığı temsil ediyor. Doğum organı biraz daha abartı olarak verilmiş. O dönemde tanrılar ve tanrıçalar büyük olduğu için sanatçısı kafasında tasarladığı heykele yansıtmış. Abartılı bir baş ve organlar, doğurganlık figürleri var.”

Adıyaman’da 1500 Yıllık Mozaikler Bulundu

Adıyaman’daki Arsemia Ören Yeri’nde Kaçak Kazı Yapıldı

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply