Peru’da Yeni Lama Jeoglifleri Keşfedildi

Peru’da Nazca Platosu’nda ünlü sinekkuşu ve maymun jeogliflerinden daha eski olduğu düşünülen 24 yeni jeoglif bulundu. UNESCO kültürel miras alanında keşfedilen jeogliflerin çoğunun lama resmi olduğu düşünlüyor. Çizimlerin çoğu aşındığı için çıplak gözle görülemese de, araştırmayı yapan Japon ekip 3 boyutlu tarayıcılar da dahil olmak üzere gelişmiş cihazlar kullanarak jeoglifleri tespit etti.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve M. Night Shyamalan’ın 2002 tarihli “İşaretler” filmine de konu olan Nazca Çizgileri, günümüzde de tüm gizemini ve ihtişamını korumaya devam ediyor. Nazca Çizgileri’nin yapılış amacı, arkeologlar tarafından hala aydınlatılmaya çalışılan bir sır.

Peru’daki Nazca Platosu’nda, MÖ. 200 ve MS. 600 yılları arasında Nazca uygarlığı tarafından yüzeydeki çakıl taşları kaldırılarak yapılan bu jeogliflerin en ünlüleri, maymun, örümcek, akbaba ve sinekkuşu çizimleri. Yakın zamanda, Nazca’daki bu olağanüstü jeogliflerden yaklaşık iki yüzyıl önce çizildiği düşünülen 24 yeni çizim daha ortaya çıkarıldı.

Nazca bölgesinin 1 km kuzeyinde keşfedilen ve yüzey kısımda neredeyse görünmez olan bu yeni çizimler, Yamagata Üniversitesi arkeologları tarafından yapılan 3 boyutlu taramalar sayesinde keşfedildi. 2004 yılından bu yana bölgedeki çalışmalarını sürdüren Masato Sakai ve ekibi, bölgede 24 yeni hayvan şekli keşfettiklerini ifade ettiler.

Çizimlerin birkaçında lamaların resmedilmiş olabileceğini belirten arkeolog ekibi, geçen yıl aynı platoda 17 çizim daha keşfetmişti. Ekip lideri Masato Sakai yeni keşfedilen çizimler için “Bütün çizimler görünür olmaları amacıyla tepelerin üst kısımlarına çizilmişler.” dedi.

Jeogliflerin Ocak ayında çekilmiş bir fotoğrafı

Uzunlukları 5 metreden 20 metreye kadar değişen çizimlerin MÖ. 400-200 yılları arasında çizildiği tahmin ediliyor. Tarihlendirmeye bakılırsa, yeni keşfedilen çizimlerin Nazca bölgesine ününü kazandıran çizimlerden daha eski olduğunu söyleyebiliriz.

Ünlü örümcek jeoglifi

Ayrıca yeni keşfedilen çizimlerin boyutları, Nazca’nın ünlü jeogliflerine göre daha küçük ve şekilleri de daha belirsiz. Sakai’nin açıklamasına göre, yeni keşfedilen bu çizimler, ünlü Nazca Çizgileri’nde kullanılan teknikten daha farklı bir teknik ile çizilmişler.
 Pasif Okyanusu ile And Dağları arasında kalan bu kurak bölge, oksitlenmiş siyah çakıl taşlarıyla kaplı ve bu çakıl taşlarının altında da beyaz bir yüzey yatıyor. Bölgenin ünlü hayvan şekillerinde, çakıl taşları kaldırılarak hayvan şekillerinin dış çizgileri çizilmiş.

Fakat yeni keşfedilen çizimlerde, hayvan şekilleri, şeklin bütünü içindeki çakıl taşları kaldırılarak resmedilmiş. Yani gövdeler çakıl taşı ile değil, beyaz yüzey ile doldurulmuş. Bu teknik farklılığı bölgede iki farklı kültürün yaşadığı iddiasını da güçlendiriyor olabilir.

Yamagato Üniversitesi’nin Peru’daki Nazca Araştırma Merkezi’nden Profesör Masato Sakai “Jeogliflerin bu kadar yoğun olduğu başka bir bölge yok. Fakat çıplak gözle görülemeyen bu jeoglifler, hem tarım alanlarının hem de kentsel alanların genişlemesi nedeniyle, jeoglif oldukları fark edilemeden yok olma tehlikesi altında” diyor.

Ekip, 5 farklı jeoglif grubu daha keşfetti, ancak Sakai’ye göre bölgedeki kentsel büyüme sebebiyle, bu çizimler risk altında. Sakai, “Bölgenin yerlilerine ve hükümete bu çizimlerin önemini anlatarak onların korunmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Daily Mail, Discovery News, The Japan News

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login