Peru’da 2.000 Yıllık Dev Kedi Jeoglifi Keşfedildi

Peru’daki Nazca Çölü’nde, uzanmış bir kediyi tasvir eden yaklaşık 2.000 yıllık devasa bir figür keşfedildi.

Peru’nun Nazca bölgesindeki bir yamaçta görülen kedi figürü temizlendi. C: Jhony Islas/ AP

Yüzyıllar önce bir sinekkuşu, bir maymun, bir katil balina ve bazılarının bir astronota benzettiği bir figür gibi jeogliflerle kazınmış güney Peru’nun kumlarında, şimdi de bir yamaçta uzanmış devasa bir kedi figürü bulundu.

MÖ 200 ila 100 yılları arasına tarihlenen kedi figürü, birçok tasarımın görülebildiği doğal bir bakış açısı sağlayan tepelerden birine erişimi iyileştirmek için yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıktı. Platform tamamlandığında ziyaretçilere bölgedeki pek çok jeoglifi bir arada görme imkanı tanıyacak.

(Peru’da Dev Boyutlarda Sıradışı Jeoglifler Bulundu)

1994 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası Alanı olan ve yüzlerce geometrik ve zoomorfik figürden oluşan Nazca Çizgileri, alttaki karşıt malzemeleri ortaya çıkarmak için kayalar ve toprağın kaldırılmasıyla oluşturuldu. Bu figürler, Lima’nın 400 km güneyinde yer alıyorlar ve Peru’nun kurak kıyı ovasının yaklaşık 450 km2’lik kısmını kaplıyorlar.

Peru’nun kültür bakanlığı, “Söz konusu kedi jeoglifi güçlükle görülüyordu ve doğal erozyonun etkilerine açık, oldukça dik bir yamaçta yer aldığı için yok olmak üzereydi.” diyor.

Arkeologlar sahada bakım çalışmaları yapıyor. C: Jhony Islas / AP

“Geçtiğimiz hafta, jeoglif temizlendi ve korumaya alındı. Profilden başı öne bakacak şekilde bir kedi figürü gösteriyor.”

Kedi; 37 metre uzunluğunda ve 30 cm ila 40 cm arasında değişen iyi tanımlanmış çizgilerle yapılmış.

Peru’nun Nazca Çizgileri konusundaki baş arkeoloğu Johny Isla, “Hâlâ yeni figürler buluyor olmamız oldukça çarpıcı, ancak bulunacak daha çok şey olduğunu da biliyoruz.” diyor.

“Son birkaç yılda, insansız hava araçları kullanımı, yamaçların fotoğraflarını çekmemize izin verdi.”

Isla, son yıllarda Nazca ve Palpa vadilerinde, hepsi Nazca kültüründen (MS 200-700) önceye tarihlenen 80 ila 100 yeni figürün ortaya çıktığını söylüyor.

“Bunlar daha küçük boyutlarda, yamaçlara doğru yapılmışlar ve açıkça daha eski bir geleneğe aitler.”

Arkeologlar, kedi figürünün MÖ 500’den MS 200’e kadar süren Paracas döneminin sonlarında yapıldığını söylüyor.

Isla, “Bunu ikonografileri karşılaştırarak biliyoruz. Örneğin Paracas tekstilleri, bu jeogliflerle kolayca karşılaştırılabilecek kuşları, kedileri ve insanları tasvir ediyor.” diyor.


The Guardian. BBC News. 18 Ekim 2020.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login