Peru’da Dev Boyutlarda Sıradışı Jeoglifler Bulundu

Peru’daki gizemli Nazca çizgileri çevresinde, aralarında sıradışı yaratık betimlemelerinin de olduğu 143 jeoglif keşfedildi.

Yapay zeka kullanılarak keşfedilen insan formlu jeogliflerden biri. C: Yamagata University

5 metreden 100 metre boyutlarına kadar değişen 143 yeni jeoglif, gizemli bir insansı, kare başlı bir yaratık, kedi gibi görünen hayvanlar, devasa iki başlı yılanlar, balıklar ve hatta dinozor gibi görünen yaratıklar gibi çeşitli hayvanları içeriyor.

(Peru’daki Dairesel İzleri Antik Gezginler Yapmış Olabilir)

Yeni bulunan jeogliflerin MÖ 100 ila MS 300 yılları arasında yapıldığı söyleniyor.

Solda yeni keşfedilen insan formlu bir jeoglif. Sağda daha net görülebilir. Yaklaşık 4 metre genişliğinde. C: Yamagata University

Jeogliflerden biri, yerinde bir araştırma ile desteklenen Yapay Zeka teknolojisi kullanılarak bulundu.

Antropoloji profesörü Masato Sakai’nin liderlik ettiği araştırma ekibi, jeogliflerin platonun batı tarafında, kuzeyden güneye doğru yaklaşık 10 kilometre boyunca yoğunlaştığını söylüyor.

Solda bir sıçan ve sağda bir insan. C: Yamagata University

2010 yılında başlatılan saha incelemelerine ve hava resimlerine dayanan ekip, daha önce bilinenden çok daha fazla jeoglif bulunduğunu belirtiyor.

Şimdiye kadar, yaklaşık 80 jeoglifin var olduğu düşünülüyordu.

Kedi benzeri bir jeoglif. C: Yamagata University

Bulguların en ilginçlerinden biriyse, Yapay Zeka teknolojisi kullanılarak bulunan insan formlarında ve 5 metre uzunluğunda bir jeoglifti.

Havadan çekilen görüntülerin Yapay Zeka analizi de 500’den fazla jeoglif adayı olduğunu gösterdi.

Bir insanı betimlediği düşünülen bir jeoglif. C: Yamagata University

Araştırmacılar, bir sonraki adımın görüntülerin coğrafi bir dağılımını derlemek ve eski insanları bunları oluşturmaya iten şeyin bir analizi olacağını söylüyorlar.

İki ucunda da kafası olan bir yılan insan yiyor. C: Yamagata University

Nazca Çizgileri

Nazca Platosu’nun esrarengiz çizgileri ve figürlerinden bahseden ilk kayıtlar, 16. yüzyılda, jeogliflerin bir çeşit yol göstergesi olarak hizmet edebileceğine inanan İspanyol işgalciler tarafından sağlandı. 20. yüzyılda, Dr. Toribio Mexta Xesspe gibi arkeologlar ve başka akademisyenler, jeoglifleri varlıklarını ortaya çıkarmak için basit hava araştırma teknolojisini kullandılar.

Başlık giymiş bir insanı betimlediği düşünülen jeoglif. C: Yamagata University

Bilim insanları, eski Nazca halklarının sınırlı teknolojik yetenekleri göz önüne alındığında, devasa jeoglifleri nasıl yarattıklarının yanı sıra, bu jeogliflerin kökenleri ve amaçlarıyla ilgili bir fikir birliğine varamadı.

Bazıları, jeogliflerin eski bir astronomi biçimi olabileceğini düşünürken, diğerleri tanrılara hediye olarak verilmiş olabileceğini veya güvenli bir uzun mesafe yolculuğu sağlayan iyi bir şans sembolü olduğunu varsayıyor.


Asahi news. Sputnik news. 17 Kasım 2019.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login