Peru’daki Nazca Çölü’nde Yeni Bir Hayvan Jeoglifi Bulundu

Peru’daki Nazca Çölü’nde Pampa de Majuelos’ta yeni bir jeoglif bulundu. UNESCO Dünya Mirası Alanı olan ve birçok hayvan, insan ve eşya çizimleri bulunan Nazca’daki bu yeni jeoglif, 30 metre uzunluğunda, uzun bir dili olan bir hayvanı gösteriyor.

Screen Shot 2016-04-30 at 16.27.41

Görsel: Medios

National Geographic’de belirtilene göre, Yamagata Üniversitesi’nden arkeolog Masato Sakai, 30 metre uzunluğundaki hayvan figürünün, taşların üstüste yığılarak alçak bir kabartma yapılmasıyla elde edildiğini düşünüyor.

Figürün sol kısmında, uzun bir dili olan bir kafa görülüyor. Yüksek kabartmalı olan sağ kısmında ise vücut ve bacaklar olabilir.

Sakai çizimin gerçekçi bir varlığı değil, hayali bir imgeyi temsil ettiğini düşünüyor.

Screen Shot 2016-04-30 at 16.28.23

ANDINA/Difusión

Sakai, taşların başka yerlerden toplanarak, burada üstüste yığılmasıyla alçak kabartma yaratma tekniğinin “karakteristik bir jeoglif yapma tekniği” olduğunu ve 2500 – 2000 yıl öncesine tarihlenebileceğini söylüyor.

Sakai aynı bölgede 2011 yılında da yeni jeogliflerin keşfedildiğini belirtiyor. O zaman bulunan iki antropomorfik (insan biçimli) figür bir kafa kesme sahnesini betimliyordu.

“İki jeoglif arasında, Cahuachi törensel alanına giden antik bir yol olduğunu dikkate alırsak, figürlerin böyle bir dini alana giden hac yoluyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz” diyor.


Andina, (END) LZD/MAO/RMB/MVB, 27 Nisan 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login