Ordu’da Ruhsatlı 117 Define Kazısında Bir Şey Bulan Çıkmadı

Ordu’da son 15 yılda toplam 117 define kazı ruhsatı verildi fakat müze uzmanları ve jandarma gözetiminde yapılan kazılarda henüz bir şey bulan olmadı.

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, define bulacağını düşünen birçok kişinin kazı yapmak için Müze Müdürlüğü’ne resmi başvuruda bulunduğunu, 706 gün boyunca süren resmi ruhsatlı kazılarda tarihi eser ve altına rastlanılmadığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti,

“Geçen yıl 17 ruhsatlı kazı yapıldığı, bu yıl ise 2 kazı ruhsatı verdik. Vatandaş define kazısı ruhsatı talep ediyor. Devlet arazisi ve özel mülkiyetse muvafakatname alıyor bize başvuruyor. Talep edilen yerde daha önceden kültür varlığına rastlandıysa izin vermiyoruz. Eğer rastlanmadıysa raporlayarak kazı ruhsatı veriyoruz. Müze uzmanları ve jandarma gözetiminde kazı yapılıyor. Kazının 30 günde bitirilmesi gerekiyor. Kazıyı yapan eser bulursa bulunan eserin maddi değerinin %40’ını kazıyı bulan kişiye %10’unu mülk sahibine veriyor. Şehirde 15 yıldır ruhsatlı kazı yapılıyor ama henüz hiçbir şey bulan olmadı”

Ruhsatlı define kazısı yapanlar arasında 40-100 bin lira arasında para harcayan defineciler olduğunu, şehir efsanesine göre kazılar yapıldığına da dikkat çeken Toparlak “Ordu’da geçmişte bulunan eserler var. Gölköy ve Altınordu ilçesinde. O eserler şu anda müzede bulunuyor. Arkeoloji Müzesi açılınca kentte bu eserleri müzede sergileyeceğiz.

Dönem dönem ciddi kazı talepleri oluyor. Geçen yıl 17 ruhsat verdik. Bu sene yeni talep var ama merak edip kazmak için soranlar daha çok. Kazının maliyetli olduğunu anlatıyoruz. Kazı harcı, görevlilerin harcı, ulaşım, güvenlik gibi bunların ekonomik maliyeti var. Bunları kazı sahibi karşılıyor. Dolayısıyla bunları anlatıyoruz caydırıcı olsun diye. Günlerce iş makinesi çalıştıran var maliyeti 40-100 bini bulan kazılar oluyor. Şehir efsanelerine göre kazı yapmak istiyorlar. ‘Şu değirmenin altından çakal geçmiş, at nalı izi var, yılan başı var’ gibi tamamen efsanelere dayalı fakat somut bilgi yok” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login