İnsanlar Et Pişirmeye Sanılandan Çok Daha Erken Başladı

Yeni bir araştırmaya göre uzak atalarımızın leşçillik yaparak elde ettiği etler zararlı bakterilerle dolu olmalıydı.  Araştırma, erken insansıların leşleri pişirmedikçe ya da et yerine kemik iliği yemeyi tercih etmedikçe, yemeklerden geçen hastalıklardan çok zor kaçınabileceğini belirtiyor.

açıkta kalan ette bakteri üremesi pişrimenin gerekliliğini gösteriyor

Harvard Üniversitesi’nde İnsan Evrimsel Biyolojisi Departmanı’ndan Alex Smith, Huffington Post’a yaptığı açıklamada “Bazı uzmanlar arkeolojik kanıtlara göre leş yiyiciliğin, kabul edilmiş en erken kontrollü ateş kullanımından daha önce geldiğini savunabilir. Fakat bizim araştırmamız pişirmenin daha eski olduğunu öne sürüyor” diyor.

Leş yiyicilik ve pişirme arasındaki olası bağlantıyı daha yakından incelemek için araştırmacılar, 24 saatte çiğ yaban domuzu eti ve kemik iliğindeki bakteri üreme hızını ölçtü. Uzmanlar ayrıca eti kızartmanın bakterileri yok etmekte ne kadar etkili olduğunu da ölçtüler.

Araştırmanın sonuçlarına göre çiğ etteki bakteri sayısı 24 saat içinde tehlikeli olabilecek seviyelere ulaştı. Fakat eti sıcak kömür üzerinde kızartmak bakterilerin çoğunu öldürdü. Kemik iliğinde ise etten daha az bakteri üredi, bu da çiğ etten kısmen daha güvenli olduğunu gösteriyor.

Smith “Açıkta kalan ette yüksek oranda bakteri üremesi ve pişirme yoluyla bu bakteri oranının azalması şaşırtıcı bulgular değildi. Şaşırtıcı olan yemeklerin biyolojik değerini etkilediği bilinen iki sürecin (bakteriyel bozulma ve pişirme), homininlerin leşçillik ekolojisi tartışmalarında çoğu zaman konuşulmaması. Bu araştırmanın erken hominin etyeme alışkanlıklarıyla ilgili tartışmalarda pişirmenin önemini öne çıkaracağını umuyoruz.” Dedi.

Araştırma Journal of Human Evolution’ın (İnsan Evrimi Dergisi) Temmuz 2015 sayısında yayımlandı.


Huffington Post

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply