Ordu’daki Kurtarma Kazısında Hermes Tasvirli Yüzük Bulundu

Ordu’nun Fatsa ilçesinde, yol yapım çalışması sırasında ortaya çıkarılan Roma dönemine ait sekiz lahit mezarın bulunduğu bölgede kurtarma kazıları başlatıldı. Kazılarda, üzerinde Hermes figürü olan, kırmızı akik taşlı gümüş yüzük ile çeşitli eserler bulundu.

Fatsa’nın Kurtuluş Mahallesi’ndeki 3. derece doğal sit alanındaki yol yapım çalışmaları sırasında belediye çalışanı kepçe operatörü, beton tabaka fark ettiğini sandı. Çalışmayı durduran ekipler, bölgede inceleme yaptı. İlk inceleme sonrası beton tabakanın aslında yaklaşık 2.000 yıl öncesine dayanan Roma dönemine ait lahit mezarlar olduğu anlaşıldı.

Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine uzmanlarca yapılan incelemeler sırasında bir mezar açıldı. Mezarın içinde insan kalıntılarının yanı sıra sikkeler, cam bilezik, yüzük, kemer tokaları, tüm olarak cam gözyaşı şişesi, pişmiş toprak çömlek ve dağınık şekilde formu belli olmayan cam şişeler bulundu.

Ekipler, güvenlik şeridiyle kontrol altına aldıkları bölgeye girişleri yasakladı. 30 dönüm araziyi kaplayan alanda kalan özel mülkiyetlerin kamulaştırılması için çalışma başlatıldı.

Kamulaştırma çalışmalarının yanı sıra bölgede acil kurtarma kazısı başlatıldı. Yapılan çalışmalarda, sekiz mezar ve dağınık halde çok sayıda insan ve hayvan kemikleri bulundu. Kazı sırasında ‘2 numaralı’ olarak adlandırılan mezarda; sol el parmak kısmında 1 altın ve üzerinde tanrı ‘Hermes’ figürü yer alan, kırmızı akik taşlı bir gümüş yüzük ile cam bilezik, cam şişe parçası, boyun kısmında kolye boncukları ve bronz kolye ucu, karın kısmında bronz kemer tokası bulundu.

Bulunan eserler Ordu Müze Koruma ekiplerince koruma altına alındı. Bölgedeki kurtarma çalışmalarının devam edeceği belirtildi.

Mitolojide Hermes kimdi?

Antik Yunan mitolojisinde Zeus ve nymph Maia’nın oğlu olan Hermes, 12 Olimpos tanrısından biriydi. Diğer tanrı ve tanrıçalar gibi Hermes’in de birçok rolü vardı. Bazısı ona bereket tanrısı olarak taparken, diğerleri onu kanatları olan gösterişli genç bir adam tarafından bedenleşmiş tanrıların elçisi olarak tanıyordu. Belki de onun en önemli rolü gezgin ve tüccarların koruyucusu olmasıydı; çünkü hırsız ve korsanların arttığı bir toplumda bu onu daha popüler bir tanrı haline getirmişti.

Zeus’un buyruklarını ölümlülere ve tanrılara iletirdi. Kanatlı sandalet ve başlık giyen Hermes, elinde asa ve para kesesi taşır. Güzel ve inandırıcı konuştuğu için hatiplerin, sürülerin, ve hırsızların tanrısıdır. Yolları, yolcuları ve tüccarları korur. Ölenlerin ruhunu yer altı ülkesine Tanrı Hades’e götürür. Zeus’n gönderdiği uykuyu ve rüyaları insanlara iletmek onun görevidir.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login