İspanya’da Roma Ordusuna Ait 66 Kamp Alanı Keşfedildi

Uzaktan algılama teknolojisi sayesinde Roma ordusuna ait çok sayıda yeni askeri bölgenin keşfi, imparatorluğun en kanlı çatışmalarından biri ile ilgili bilgi veriyor.

C: Blanco et al. (2020)

66 tane askeri kampın incelenmesi, İber Yarımadası’nı fethetmek için 200 yıllık savaş sırasında bölgede Roma ordusunun önceden düşünülenden daha fazla varlık gösterdiğini ortaya koyuyor.

Talim yapmak ve konuşlanmak için kullanılan farklı büyüklüklerdeki kampların analizi, uzmanlara askerlerin farklı yönlerden gelen yerli gruplarla nasıl savaştığını haritalamak ve Leon, Palencia, Burgos ve Cantabria’yı içine alan Duero Nehri havzasının kuzey sınırındaki Roma askeri varlığının izleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye olanak sağlıyor.

(Roma Askerine Ait 2.000 Yıllık Hançer Restore Edildi)

Uzmanlar hava fotoğrafını ve uydu görüntülerini incelediler. LIDAR (lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) verilerini kullanarak arazinin 3 boyutlu modellerini oluşturup bölgenin detaylı olarak haritalarını çizmek için “drone” kullanmalarının yanısıra İspanyol National Geographic Enstitüsü’nden gelen kaynaklar ve Google Earth ya da Bing Mars gibi coğrafi portallardan da yararlandılar. Konumların belirlenmesi, saha çalışmasının yapılmasına ortam hazırladı.

Bu kısa süreli iskanlar ile yüzeyde genellikle ince ve hafif izler bırakıldı ve bu sayede buradaki tahkimatları koruyan hendekler veya toprak ve taş siperler doldu ve düzleşti. Ayrıca farklı uzaktan algılama görüntülerini ve saha çalışması verilerini birlikte kullanmak da, yapıları genelde oyun kartı gibi dikdörtgen olan geçici Roma askeri kamplarının çevrelerini gösteriyor.

Kastilya’daki Roma askeri varlığı. C: romanarmy.eu

Bu yeni bölgeler, Romalılar ile yerliler arasındaki çatışmanın MÖ 1. yüzyılın sonunda yoğunluk kazandığı Cantabrian Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Bu alanların varlığı, askerlerin sahadan uzak durmak ve kendilerine daha fazla koruma sağlamak için dağlardaki alçak ve yüksek araziler arasından geçtiklerini gösteriyor.

Bölgede çok sayıda ordu kampının olması, askerlerin bölgeyi fethetmesine olanak veren muazzam derecedeki lojistik desteği gösteriyor. Yerleşimler, uzun mesafeleri katetmeyi başarmak ve askerlerin soğuk kış aylarında bölgede kalmalarını sağlamak için kullanıldı. Hatta bazı kamplar haftalarca veya aylarca asker barındırmış da olabilir.

Bu kadar çok askeri alanın kurulduğu işgalin amacı, imparatorluğu genişletmek, kalay ve altın gibi doğal kaynakları kendi yararına kullanmaktı tabii ki.

Roma askeri alanlarını inceleyen bu araştırma, İspanya’daki arkeoloji enstitüleri ile üniversitelerden birçok akademisyenin katılımıyla gerçekleşti.

Dr. Fonte, “Farklı türlerde uzaktan algılama kullandığımız için birçok bölge belirledik. Havadan lazer taraması, siperleri oldukça iyi gösterdiği için daha uzak bölgelerde olumlu sonuçlar verdi. Alçak alanlarda bütün bir görüntü almak için hava fotoğrafçılığı daha verimli oldu.” diyor.

Leon’daki Roma askeri varlığı. C: romanarmy.eu

“Kalıntılar, Roma ordusunun düşman topraklarından geçerken veya kalıcı üsleri etrafında manevra yaparken kurdukları geçici kamplara ait ve bu kalıntılar Roma’nın Hispania’yı fethinin son aşamasında Cantabrian Dağları’nın girişindeki yoğun Roma faaliyetini ortaya çıkarıyor.”

Güney Cantabria’nın yanısıra Kuzey Palencia ve Burgos vadileri boyunca 25 tane yerleşim alanının önemli bir şekilde bir araya toplandığı görülüyor. Leon’da ise farklı vadilerde 41 kadar yerleşim alanı kayda geçiriliyor. Bunlar birkaç yüz metrekarelik küçük kalelerden 15 hektarlık büyük müstahkem alanlara kadar uzanıyor.

Bu yerleşimlere bakıldığında Roma askeri bölgelerinin çoğunun, daha sonra oluşturulacak Roma şehirlerinin yakınında olduğu belirleniyor.  Burgos’ta bir köy olan Sasamon’un ise imparator Augusto’nun cephede bulunduğu sırada kampını kurduğu yerin yakınlarında olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanların, Yunan ve Latin kaynaklarına dayanarak, Romalılar’ın Vaccaes, Turmogi, Cantabri, Astures ve Callaeci adı verilen yerli topluluklarla kurdukları ilişkileri inceleyebilmeleri için araştırmanın devam etmesi planlanıyor.

Ayrıca ekip, şimdilerde bölgedeki yapıları ve bunların koruma işlevlerinin gelişimini daha iyi anlamak için Leon’da bulunan tüm Roma kamplarını “drone”lar aracılığı ile kataloglamak ve belgelemek için bir proje geliştiriyor. Ayrıca Cerro de Castarreno yerleşimi ve buranın MÖ 1. yüzyıldaki fethi ile ilgili incelemeleri de içeren Burgos ve Sasamon’daki çalışmalar devam ediyor.


University of Exeter. 21 Aralık 2020.

Makale: Andrés Menéndez Blanco et al. (2020). Following the Roman Army between the Southern Foothills of the Cantabrian Mountains and the Northern Plains of Castile and León (North of Spain): Archaeological Applications of Remote Sensing and Geospatial Tools. Geosciences.

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni.

You must be logged in to post a comment Login