İspanya’da 14.500 Yıllık Etkileyici Mağara Resimleri Bulundu

İspanya’nın İber Yarımadası’nda yaklaşık 14500 yıl öncesine tarihlenen etkileyici 50 mağara resmi keşfedildi.

İber Yarımadası'nda mağara çizimleri keşfedildi

İber Yarımadası’nın Biscay bölgesindeki Lekeitio kasabasında bulunan mağara resimleri, araştırmacılar tarafından oldukça etkileyici olarak yorumlanıyor.

Armintxe mağarasında keşfedilen 15 metrelik duvarda yer alan gravürlerde; atlar, bizonlar, keçi ve aslanlar betimlenmiş.

Biscay bölgesinde daha önce de Paleolitik döneme ait mağara çizimleri bulunmuştu. Ancak yeni keşfedilen ve bazılarının boyu 1,5 metreyi bulan figürler, öncekilerden çok daha büyük ve etkileyici.

İber Yarımadası'nda mağara çizimleri keşfedildi

Araştırmacılar, mağaranın yerel halk tarafından zaten bilindiğini fakat bu zamana kadar kimse mağaranın derinlerine ilerlemediği için resimlerin bulunamadığını söylüyor. Zira mağara resimleri girişten yaklaşık 50 metre ilerde yer alıyor.

Çizimlerde 30 kadar hayvan figürünün yanısıra, daha önce Fransız Pirenelerinde bulunan çizimlere benzeyen yarım daire ve çizgiler de bulunuyor. Uzmanlara göre çizim tekniklerindeki benzerlikler, iki bölgedeki avcı ve toplayıcılar arasında bir bağ olabileceğini gösteriyor.

Mağara, hem resimleri koruyabilmek hem de çizimlerin bulunduğu bölgeye erişimin zor olması nedeniyle, halka açılmayacak. Fakat yetkililer teknolojiden faydalanarak, çizimleri halkla paylaşacakları sözünü verdi.

Uzmanlar da Kasım ayı sonunda yapılacak bir kongrede çizimler hakkında detaylı bilgi verecek.

İber Yarımadası'nda mağara çizimleri keşfedildi


BBC

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login