Orthosia Antik Kenti Uzmanlar Yerine Defineciler Tarafından Kazılıyor

Aydın’ın Donduran köyünde yer alan ve henüz bilimsel olarak kazılmayan Orthosia Antik Kenti defineciler tarafından kazılıyor.

Orthosia Antik Kenti Uzmanlar Yerine Defineciler Tarafından Kazılıyor

Aydın İli’ne bağlı Yenipazar İlçesi, Donduran Köyü sınırları içinde bulunan Orthosia Antik Kenti, düzenli olarak defineciler tarafından kazılıyor. Hiçbir güvenlik önlemi olmayan antik kentte henüz bilimsel bir kazı yapılmış değil. Günümüzde az bir kısmı toprağın üstünde bulunan antik kent, definecilerin yanı sıra doğa olaylarından da olumsuz etkileniyor. Orthosia ayrıca İzmir 2 Nolu Koruma Kurulu tarafından tescilli.Orthosia Antik Kenti Uzmanlar Yerine Defineciler Tarafından Kazılıyor

MÖ. 7. yüzyılda Kimmerlerin saldırısına uğrayan kent, Lidya Kralı Alyattes’in Kimmerleri yenmesi sonucu Lydialıların eline geçmişti ve MÖ. 6. yüzyılda İonia Birliği’ne katılmıştı. Daha sonra Perslerin egemenliği altına giren antik kentin kalıntıları, günümüzde Yenipazar ilçesinde ve özellikle Donduran köyünde birçok evin yapımında kullanılmış.

Büyük Öneme Sahip Olabilir

Polybos, Pilinius, Ptalemaios  ve Strabon gibi antik çağ yazarlarının eserlerinde sözünü ettiği Orthosia hakkında fazla bir bilgi bulunmuyor. Strabon, Orthosia’dan bir Karia yerleşmesi olarak bahsediyor.

Orthosia Antik Kenti Uzmanlar Yerine Defineciler Tarafından Kazılıyor

Kentteki önemli yapılar arasında yer alan tiyatro ve Bizans yapısı günümüzde hala zamana direnmekte. Kentin nekropolünde ise oldukça iyi korunmuş ve ince süslemeler barındıran lahitler bulunmakta.

Savunma amaçlı yüksekçe bir tepenin üstüne kurulan ve bölgeye hakim bir konumda bulunan antik kentin bir an önce korumaya alınması gerekiyor. Antik çağ yazarlarının eserlerinde adı geçen Orthosia, olasılıkla arkeolojik açıdan büyük önem taşıyor. Ancak bunu öğrenebilmek için önce arkeologlar tarafından kazılması gerekiyor.

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login