Ordu’da 2300 Yıllık Kurul Kalesi Kazıları Başlıyor

Ordu’nun Altınordu İlçesi Bayadı Mahallesi’nde yer alan 2300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazılar Haziran ayında başlıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, VI. Mithridates dönemine ait tarihin aydınlatılması için 1 milyon lira ödenek ayırdıklarını belirtti.

Yasal statü ve mülkiyet itibariyle tamamen Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Kurul Kalesi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma ünvanına da sahip. Kazı çalışmaları devam ettiği için şu an ziyaretçilere kapalı fakat kazı ve restorasyon işlemleri bittikten sonra ziyarete açılması bekleniyor.

Ordu il merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kurul Kalesi günümüzden yaklaşık 2100-2300 yıl öncesine tarihlenmekte. Kullanıldığı dönem içerisinde bir garnizon olduğu düşünülüyor. Konumu itibari ile etrafına oldukça hakim ve yüksek bir alanda bulunmakta. Kalenin ayrıca VI. Mithridates döneminde kullanım gördüğü düşünülmekte.

Karadeniz bölgesindeki arkeolojik araştırmaların yetersizliği düşünüldüğünde bu kazı daha da önemli bir hale geliyor. Yapılan kazılarda sayıları 300’e yakın merdiven, giriş kapısı, dinsel ve kültsel alanlar seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıça figürleri gibi birçok buluntu çıkmakta.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login