Kurul Kalesi’nde Kibele Heykelinden Sonra Yeni Heykeller Çıktı

Geçtiğimiz sene Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu Ordu, Kurul Kalesi’nde 2100 yıllık olduğu tahmin edilen üç heykel bulundu.

Fotoğraf: Eyüp Elevli/AA

Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı Ordu Kurul Kalesi’nde, 2.100 yıllık olduğu tahmin edilen ve üç farklı figürden oluşan heykel bulundu.

(Ordu’daki Tanrıça Kibele Heykelinin İlginç Detayları Açıklandı)

Altınordu ilçesindeki Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve 2 yıl önceki kazılarda 2.100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu kalede çalışmalar, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 15’i arkeolog, 35 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.

Fotoğraf: Eyüp Elevli/AA

Kazı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılında başlanılan kazı çalışmalarının, bölge arkeolojisine önemli katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Bu seneki çalışmalara kısa süre önce başladıklarını anlayan Şenyurt, “Bu yılki çalışmalarımızda da kazı çalışmalarının başında yüzeye yakın bir noktada, tapınak alanı olarak öngördüğümüz bir alanda yeni bir heykel grubuyla karşılaştık. Bu grup bir kült, bir ritüel alanın içerisinde açığa çıktı.” dedi.

(Ordu’da Tahtta Oturan 2100 Yıllık Kibele Heykeli Bulundu)

Şenyurt, Kurul Kalesi’nin, özellikle tanrıça Kibele’yi Türkiye ve dünya gündemine Doğu Karadeniz’den tanıttığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu yeni buluntu grubumuz yeni bir tanrıyı, Kibele’nin partneri olan Anadolu kökenli bir tanrıyı karşımıza çıkartıyor. Bu da Dionysos. Yeni bulduğumuz bu buluntular, pişmiş topraktan yapılmış bir tane çocuk Dionysos ve onu yetiştiren tanrı Pan figürü, yine Dionysos kültü ve tanrı Pan’la ilişkili olan keçi biçimli hayvan şeklindeki kaplar… Bunlar törenlerde kullanılan kaplardır. Böyle bir grup bulduk.”

Fotoğraf: Eyüp Elevli/AA

Şu anda kazıların devam ettiğini dile getiren Şenyurt, “Daha fazla buluntu da bekliyoruz. Açık söylemek gerekirse Dionysos ile ilgili daha farklı buluntularla da karşılaşacağız.” dedi.

Dionysos’un, trajedi ve komediyi, tiyatroyu Grek dünyasına tanıtan Anadolu kökenli bir tanrı olduğunu aktaran Şenyurt, Dionysos şenlikleri, baharı, yenilenmeyi, doğumu, ölümü, şarabı, hasadı, bereketi temsil eden önemli bir tanrı olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Eyüp Elevli/AA

Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak ise bu alanın, Karadeniz Bölgesi’nde ilk kazı çalışması olan bir alan olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar pek çok eser tespit edildiğine dikkati çeken Toparlak, şu ifadeleri kullandı:

“Bir taraftan eski Kültür Bakanımızın ve yeni bakanımızın talimatlarıyla müze yapım çalışmalarımız merkezde devam ederken böyle bir eserle, böyle bir kültür varlığı ile karşı karşıya kalmak bizleri çok mutlu etti. İnanıyor ve ümit ediyorum ki, bundan sonra da çok önemli eserleri buradan alacağız. Ordu artık sadece doğasıyla değil, kültürü ve arkeolojik değerleriyle de ön plana çıkacak. Ordu, turizmde çeşitliliği yakalamış olacak.”

Fotoğraf: Eyüp Elevli/AA

Kurul Kalesi

Sivri bir kaya üzerine kurulu kalede, Ordu Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2010 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenyurt’un katılımıyla başlatılan kurtarma kazısı, 2017’ye kadar devam etti.

Çalışmalarla 250-300 merdiveni gün ışığına çıkarılan Kurul Kalesi’nde, kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitlerinin ve duvar örgüsü seramik parçalarının incelenmesi sonucunda buraya MÖ 2. ve 1. yüzyılda yerleşim yapıldığı belirlendi.

Geçtiğimiz yıl Kurul Kalesi’nde bulunan Kibele heykeli.

2016 yılı kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Kurul Kalesi’nde, yaklaşık 200 kilogram ağırlığında, 110 santimetre boyunda, tahtında oturan ana tanrıça Kibele heykeli bulunmuştu. Bulunduğu günden itibaren büyük ilgi çeken Kibele heykelini kısa sürede binlerce kişi ziyaret etmişti.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login