Kurul Kalesi Kazı Başkanı İddiaları Yalanladı

Ordu’daki Kurul Kalesi kazı başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt, bölgede taş ocağı açılması için imza verdiğine dair haberleri yalanladı.

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre tarihi Kurul Kalesi, kazı başkanı ve müzenin verdiği izinle çalışan taş ocağının tehdidi altındaydı.

Ordu’nun Bayadı köyü sınırları içerisinde, Kurul Kayalıkları’nın zirvesinde konumlanan Kurul Kalesi’nde, 2010 yılından itibaren Prof. Dr. Yücel Şenyurt’un başkanlığında arkeolojik kazılar yürütülüyor. Habere göre, VI. Mithridates döneminde garnizon olarak kullanıldığı düşünülen 2100 yıllık kalenin eteklerinde her gün onlarca dinamit patlatılıyor ve kaya mezarları yok oluyor.

Söz konusu haberden sonra Kazı Başkanı Prof. Dr. Yücel Şenyurt, hakkında çıkan haberleri yalanladı ve kendisinin bu işle bir bağlantısı olmadığını söyledi.

Bölgede çalışan taş ocağına kendisinin de karşı olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel Şenyurt Arkeofili’ye yaptığı açıklamada, “Benim muhatap alınmış olmam çok garip. Ben ne koruma kuruluyum, ne halimim, ne de ruhsat verme merciiyim. İlgili alandaki taş ocağına ben de karşıyım. Taş ocağıyla ilgili bir raporumuz yok. Koruma kurulu karşı çıkmış zaten. Fakat mahkeme kararıyla kararı iptal ettirmişler.” dedi.

Şenyurt sözlerine şöyle devam etti; “Samsun Koruma kurulu taş ocağı alanının arkeolojik sit sınırı dışında olsa da yapılacak patlatmalardan Kurul Kalesinin etkilenebileceğini belirterek taş ocağına izin vermemiş. Ama mahkeme Kurul kararını iptal eden bir karar verdiği için adamlar ruhsat alabilmiş. Bu kötü işte… Ama benimle alakalı bir süreç değil.”

Şenyurt ayrıca haberler hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.

Kamuoyuna Duyurulur

Hürriyet Gazetesi’nde 13.03.2017 tarihinde yayınlanan bir haberde şahsımı hedef alan, hiçbir belge ve kanıta dayanmayan iddialarla, gazetecilik etiğinin tamamen dışında kaldığını düşündüğümüz bir haber yayınlanmıştır.

Söz konusu haberle ilgili olarak, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Hürriyet gazetesinde tekzip metni yayınlanması için resmi girişimlerde bulunmuştur. Ayrıca, akademik kimliğime ve şahsıma yönelik yapılan iftiralara karşı da ilgili mahkemeler nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur.

2010 yılında Ordu Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve bilimsel sorumluluğum altında başlatılan ve yedi yıldır devam etmekte olan Kurul Kalesi kazıları gerek ulusal gerekse uluslararası anlamda, ülkemizde son on yıl içerisinde yürütülmekte olan arkeolojik kazılar arasında kamuoyunun da yakından takip ettiği önemli çalışmalardan birisidir.

Haberde konu edinilen taş ocağı hiçbir zaman Kurul Kalesi arkeolojik sit sınırları içerisinde yer almamıştır. İlgili alanda bir taş ocağının açılmasına izin verme gibi bir yetkimiz bulunmadığı gibi buna yönelik de tarafımızca hiçbir rapor düzenlenmemiştir.

Konunun muhatabı olmamakla birlikte Kurul Kalesi’ndeki arkeolojik kazıların yürütülmesinden başka bir sorumluğu ve yetkisi olmayan birini hedef alan bu çirkin ithamın sürdürülen arkeolojik çalışmalara engel olamayacağı kamuoyunun bilgisine sunulur.

Prof. Dr. S. Yücel Şenyurt

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login