Peru’da Yeni Bulunan Jeoglifin Gerçek Olmadığı Öne Sürüldü

Peru’daki Ica’da geçen hafta bulunan, bölgenin atalarının kutsal figürünü temsil eden jeoglifin gerçek değil, bir kopya olduğu öne sürüldü.

Güney Peru’daki jeoglif yer motifi, daha önce kayda geçirilmemiş bir eserdi. Peru Trujillo’daki başka bir jeoglifin yok edilme haberlerinden sonra yapılan bu yeni keşif, Kültür Bakanlığı tarafından inceleme altın alındı. Ica’daki jeoglifin otantik olup olmadığı ve gerçekten atalara ait bir sembol olup olmadığı araştırılıyor.

Jeoglifi, Nasca bölgesindeki San Juan köyü yakınında spor yapan iki öğrenci keşfetti.

Kültür Bakanlığı, jeoglifteki figürün, Nascas and Paracas kültürlerinde kutsal yaratıcıyı temsil eden figür olabileceğini düşünüyor. Bugüne kadar bu figür, sadece seramiklerde ve battaniyelerde görülüyordu.

Fakat El Comercio’ya yaptığı açıklamada, Kültür Bakanlığı arkeologu Rubén García, jeoglifin otantik ve eski olmadığı fikrine kapıldığını söylüyor. Keşiften sonra, jeoglifi ve kanıtları inceleyen Rubén García bazı özelliklerin uyuşmadığını söyledi. Jeoglifi yapmak için kullanlan teknik bunlardan biri.

Arkeolog, yeni jeoglifin sadece bir kopya olduğunu söylüyor. Yapım yöntemi bölgedeki diğer yer motifleriyle uyuşmuyor. 7 metreye 4 metreye olan boyutları da böyle bir jeoglif için tuhaf ve alışılmadık.

İncelemelere devam eden Kültür BAkanlığı, kesin açıklamayı birkaç gün içinde yapacak.

Peru This Week

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login