Peru Çölünde 168 Jeoglif Daha Keşfedildi

Peru’da 168 jeoglif daha keşfedildi, ancak hala kaç tane Nazca Çizgisi olduğunu veya hangi amaca hizmet ettiklerini bilmiyoruz.

Bu mutlu figür, yeni keşfedilen figürler arasında. C: Yamagata Üniversitesi

Bazı eski uygarlıklar geride yazılı kayıtlar veya harap olmuş tapınaklar bırakırken, Peru’nun uzun süre önce yok olan Nazca kültüründen geriye kalan tek şey, bir zamanlar yaşadıkları çöl manzarasını süsleyen devasa jeoglifler.

1994 yılında, Nazca Çizgileri adı verilen jeogliflere UESCO Dünya Mirası statüsü verildiğinde, dev gravürlerden sadece 30’u tespit edilmişti, ancak arkeologlar şimdi 168 jeoglif daha keşfettiklerini duyurdular ve mevcut toplam sayı 358’e ulaştı.

(İlgili: Peru’da 2.000 Yıllık Dev Kedi Jeoglifi Keşfedildi)

Yeni tanımlanan sanat eserleri, Yamagata Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından Haziran 2019 ile Şubat 2020 arasında tespit edildi. Ekip, dronları ve diğer havadan görüntüleme tekniklerini kullanarak, diğer tasarımların yanı sıra insanları, yılanları, kedigilleri, katil balinaları, kuşları ve develeri tasvir eden jeoglifleri ortaya çıkardı.

Tüm bu görseller Nazca kültürüne atfediliyor ve MÖ 100 ile MS 300 arasında yaratıldığı düşünülüyor. Ancak toprağa oyma geleneğinin birkaç yüzyıl önce başladığına inanılıyor.

İlk olarak 2020’de tespit edilen dev bir kedi de dahil olmak üzere önceden tanımlanmış bir dizi jeoglif, aslında Paracas kültürü tarafından yaratılmıştı. Paracas kültürü, MÖ 500 civarında muazzam figürleri manzaraya oymaya başlayan Nazca uygarlığından önceye tarihleniyor.

Gravürler, koyu renkli kayaların ve çakılların zeminden kaldırılmasıyla ve altındaki beyaz kumlu tabakanın ortaya çıkarılmasıyla oluşturuldu. Arkeologların şansına, bu alt katman, jeoglifleri hava koşullarına dayanıklı hale getiren ve onları iki bin yıl boyunca erozyona karşı koruyan kireç bakımından zengindi.

İki yüzlü bu garip ‘insansı’ figür ilk olarak 2018’de görüldü. C: Yamagata Üniversitesi

Hem Paracas hem de Nazca kültürleri, bazıları 50 metre uzunluğa ulaşan ve tamamı yalnızca havadan görülebilen bu antik çizimlerin üretken tasarımcılarıydı. Jeogliflerin muhtemelen ya gökten bakan tanrıların yararına ya da astronomik ritüellerde kullanılmak üzere yaratıldığı düşünülüyor.

Yaklaşık 5 metre uzunluğundaki daha küçük figürlerin çoğu, eski patikalar boyunca yer alıyor ve çöl gezginleri için yer işareti veya tabela görevi görmüş olabilir. Ancak, bu eski sanatçıların yaşamları hakkında çok az şey bilindiğinden, arkeologlar bu ünlü tasvirleri neden yaptıklarından hala tam olarak emin değiller.

Son zamanlarda bulunan 168 jeogliften beşi hariç tümü nispeten küçük ve bu eski yürüyüş yollarında bulundu. Tespit edilen figürler arasında sakalı olan bir insan da var.

Araştırmacılara göre, çölde keşfedilmeyi bekleyen çok daha fazla oymanın olması muhtemel. Bu nedenle arkeologlar, hava fotoğraflarında gizlenen soluk figürleri belirlemeye yardımcı olmak için yapay zekayı kullanarak kalan jeoglifleri aramak için tüm alanı taramayı planlıyorlar.


Yamagata University. 9 Aralık 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login