Cambridge, Benin Bronzlarını Nijerya’ya İade Edecek

Cambridge Üniversitesi, 1897’de Benin’in yağmalanması sırasında İngilizler tarafından kaçırılan 116 kültürel varlığı Nijerya’ya iade ediyor.

Oba’nın ya da kralın bir büstü, Nijerya’ya geri dönüyor. C: Cambridge Üniversitesi

Yardım Komisyonu, Cambridge Üniversitesi’nin 116 eseri Nijerya’ya iade etmesi için onay verdi.

Üniversite, Benin Bronzları olarak bilinen nesnelerin, 1897’de Benin Şehri’nin yağmalanması sırasında İngiliz silahlı kuvvetleri tarafından alındığını söylüyor.

Öğelerin yasal mülkiyeti Nijerya Ulusal Müzeler ve Anıtlar Komisyonu’na devredilecek.

Yardım Komisyonu, üniversitenin eserleri iade etme konusunda “ahlaki bir yükümlülük altında” olduğu sonucuna vardı.

Üniversite sözcüsü, “Bu Benin Bronzları ile ilgili sonraki adımları tamamlamak için komisyonla birlikte çalıştıklarını” söylüyor.

(İlgili: Almanya, Benin Bronzlarını Nijerya’ya İade Ediyor)

Üniversite, 1897 saldırısının “şiddetli bir ticaret anlaşmazlığına yanıt olarak İngiltere tarafından düzenlendiğini” belirtiyor: “İngiliz kuvvetleri şehrin sarayını yaktı ve Benin’in Oba’sını, yani kralı sürgüne gönderdi.”

Toplu olarak ‘Benin Bronzları’ olarak bilinen birkaç bin pirinç ve diğer eser İngilizler tarafından alındı ​​ve ardından askeri kampanyanın masraflarını karşılamak için Londra’da satıldı. Eserler sonunda Birleşik Krallık, Avrupa’nın geri kalanı ve ABD’deki birçok müzeye dağıldı.

Üniversite, parçaların 116’sının Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nde olduğunu söylüyor.

Müze müdürü Prof Nicholas Thomas, “Uluslararası müze sektöründe, gayrimeşru yollarla elde edilen eserlerin menşe ülkelerine iade edilmesi gerektiğine dair artan bir kabul var.” diyor.

Geçen yıl Jesus College, Benin bronzunu – bronz bir horoz heykeli olan Okukor’u Nijerya’ya iade eden ilk Birleşik Krallık kurumu oldu. C: Joe Giddens

Üniversite, 2017 yılında Benin Diyalog Grubuna ev sahipliği yaptığını ve Ocak 2022’de Nijerya Ulusal Müzeler ve Anıtlar Komisyonu’ndan resmi bir talep almadan önce Benin Şehri’ni ziyaret ettiğini söylüyor.

Üniversite, eserlerin Batı Afrika ülkesine iade edilmesi talebini destekledi ve davayı, izin için Temmuz ayında Yardım Komisyonu’na sundu. Komisyon devir için onay verdi.

Komisyon sözcüsü, konuyu “dikkatlice” değerlendirdiğini söylüyor.

“Mütevelli heyeti, bu adımı atmanın ahlaki bir yükümlülük altında olduğu sonucuna vararak eserlerin devrine karar verdi.”

Üniversiteden bir sözcü, eserlerin bir kısmının Cambridge’de “uzatılmış süreli ödünç” olarak kalacağını ve bu Batı Afrika uygarlığının müzenin sergilerinde ve okul gruplarına verilen eğitimde temsil edilmeye devam etmesini sağlayacağını söylüyor.

“Fiziksel olarak geri dönenler, Nijerya Cumhuriyeti’nin yasal olarak gerektirdiği şekilde Ulusal Müzeler ve Anıtlar Komisyonu’na transfer edilecek – bu yaklaşım Benin Oba’sı tarafından resmi olarak destekleniyor.”


BBC News. 15 Aralık 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login