Vatikan, Parthenon Eserlerini Yunanistan’a İade Ediyor

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Vatikan’da tutulan Parthenon kalıntılarının Yunanistan’a iade etme kararı aldı.

Papa Francis, bir asırdan fazla bir süredir Vatikan Müzeleri’nin papalık koleksiyonlarında bulunan 2.500 yıllık Parthenon’un üç parçasını Yunanistan’a iade etmeye karar verdi.

Vatikan, Cuma günü yaptığı kısa açıklamada, Papa’nın Parthenon eserlerini Roma Katolik Kilisesi ile ekümenik diyalog jesti olarak Yunan Ortodoks Kilisesi’nin başı II. Ieronymos’a vermeye planladığını söyledi.

Atina’daki Akropolis üzerinde bulunan Parthenon, tanrıça Athena’ya ithaf edilerek MÖ 5. yüzyılda bir tapınak olarak tamamlandı ve dekoratif frizleri, antik Yunan heykelinin en iyi örneklerinden bazılarını içeriyor.

(İlgili: Parthenon Mermerleri İadesi için Görüşmeler Yapılıyor)

Vatikan Müzeleri internet sitesine göre, parçalardan biri, yapının batı tarafında Athena’nın arabasını çeken atın başı. Diğerleri ise bir erkek çocuğun kafasından ve sakallı bir erkeğin kafasından birer parça. Söz konusu parçalar 19. yüzyıldan beri Vatikan’dalar.

Londra ve Atina, Elgin Mermerleri için savaşmaya devam ederken Vatikan’daki parçalar Yunanistan’a iade ediliyor.

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni yaptığı açıklamada, hükümetin British Museum’dan mermerlerin iadesi için gösterdiği çabaları desteklediğini belirterek, “cömert kararından dolayı” Papa Francis’e şükranlarını dile getirdi.

Yunanistan, İngiliz diplomat Lord Elgin’in 19. yüzyılın başlarında Yunanistan’ın o zamanki hükümdarı olan Osmanlı İmparatorluğu’nun büyükelçisiyken Parthenon tapınağından çıkardığı 2.500 yıllık heykellerin kalıcı olarak geri verilmesi için defalarca çağrıda bulundu.

British Museum, Parthenon’u süsleyen 160 metrelik frizin yaklaşık yarısını içeren mermerlerin iade edilmesini sürekli reddetti ve bunların yasal olarak elde edildiğinde ısrar ediyor.

Bu ayın başlarında bir Yunan gazetesi, mermerleri Yunanistan’a iade etme anlaşmasının yakın olduğunu bildirdi, ancak Yunan hükümeti bunun yakın olmadığını söyledi.


Reuters. 17 Aralık 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login